Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 29.10.2016

Zalety i wady zmiany czasu

Duża oszczędność energii i większa dawka światła słonecznego według zwolenników, większe ryzyko zawału serca i popadnięcia w depresję według przeciwników. Kwestia zmiany czasu od wielu już lat wzbudza sporo dyskusji. Czy ten zabieg ma jeszcze sens? Czy istnieje szansa, że Polska z niego zrezygnuje? Mówił o tym Radosław Żydok z Fundacji Republikańskiej.
Posłuchaj
  • 29.10.16 Radosław Żydok: pomysł zmiany czasu przypisuje się Benjaminowi Franklinowi
Czytaj także

Radosław Żydok (Fundacja Republikańska) Zmiana czasu niesie ze sobą o wiele więcej negatywnych zjawisk. Wszystkie pozytywy, które miały sens kilkadziesiąt lat temu, dzisiaj, z powodu rozwoju technologicznego, nie mają już znaczenia

Tej nocy zostanie zmieniony czas z letniego na zimowy. Przestawimy zegarki o godzinę do tyłu, z 3.00 na 2.00. Obecnie podział na czas letni i zimowy obowiązuje w 70 krajach na całym świecie. Zmiany czasu nie stosuje się natomiast w większości państw Afryki i Bliskiego Wschodu. Mimo iż jesteśmy przyzwyczajeni do zmiany czasu, to wciąż pojawiają się głosy, że operacja ta przynosi więcej szkód niż pożytków.

– W raporcie „Zła zmiana” pokazujemy, że badania naukowe w jasny i zdecydowany sposób pokazują, że zmiana czasu niesie ze sobą o wiele więcej negatywnych zjawisk. Wszystkie pozytywy, które miały sens kilkadziesiąt lat temu, dzisiaj, z powodu rozwoju technologicznego, nie mają już znaczenia. Nie używamy już przecież świec woskowych, które miały wolniej się zużywać dzięki wydłużeniu dnia o godzinę. Sądzę, że kwestia przyzwyczajenia powoduje, że nadal decydujemy się na przestawianie zegarków – powiedział Radosław Żydok.  

Ponadto w audycji Radosław Żydok omówił również historię zmiany czasu, a także przedstawił negatywne skutki zmiany czasu.

Polskie Radio 24/db

____________________

Data emisji: 29.10.16

Godzina emisji: 19.08