Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Dominik Panek 14.11.2016

Nagroda im. Józefa Mackiewicza dla Joanny Siedleckiej

Joanna Siedlecka otrzymała w Święto Niepodległości prestiżową nagrodę im. Józefa Mackiewicza za książkę „Biografie odtajnione - z archiwów literackich bezpieki”. Wyróżnienia otrzymały książki Piotra Semki „My, reakcja. Historia emocji antykomunistów w latach 1944-1956” oraz Doroty Heck „Recenzje bez cenzury”.
Joanna Siedlecka; foto: IARŁukasz KowalskiJoanna Siedlecka; foto: IAR/Łukasz Kowalski

Nagroda przyznawana jest dziełom ze względu na ich walory literackie oraz tematykę - ważną kulturowo, społecznie lub politycznie. W tym roku do nagrody nominowana była także książka „Kto się boi prawdy? Walka z cywilizacją chrześcijańską w Polsce” Barbary Stanisławczyk - prezes Polskiego Radia.
Wręczenie nagrody i wyróżnień odbyło się w Domu Literatury w Warszawie.

Felietony Joanny Siedleckiej w Polskim Radiu 24

Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza została ustanowiona w 2000 roku, po raz pierwszy przyznano ją dwa lata później. Wręczana jest zawsze 11 listopada.

Zwycięzca otrzymuje nagrodę pieniężną, a ponadto złoty medal z podobizną Józefa Mackiewicza oraz cytatem „Jedynie prawda jest ciekawa”. Poprzednimi laureatami byli: Ewa i Władysław Siemaszkowie, Marek Jan Chodakiewicz, Wojciech Albiński, Eustachy Rylski, Janusz Krasiński, Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Bronisław Wildstein, Paweł Zyzak, Wojciech Wencel, Tomasz Merta, Wacław Holewiński, Ryszard Legutko, Andrzej Nowak.

Patron nagrody Józef Mackiewicz, brat Stanisława Cata-Mackiewicza, był autorem książek łączących fabułę z dokumentem, takich jak Droga donikąd (1955), Nie trzeba głośno mówić (1969), Lewa wolna (1965).  W 1943 roku za zgodą Niemców i za wiedzą władz AK, Mackiewicz uczestniczył w ekshumacji grobów jeńców polskich w Katyniu, co opisał w relacji Zbrodnia w lesie katyńskim (1944).

IAR,dp