Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 26.11.2016

Nie żyje Fidel Castro. „Dzielił Kubańczyków”

– Fidel Castro pozostawił po sobie ideę antyimperializmu, walki do samego końca, za wszelką cenę, z polityką Zachodu wobec całej Ameryki Łacińskiej – mówiła w Polskim Radiu 24 dr Katarzyna Dembicz, latynoamerykanistka z Uniwersytetu Warszawskiego. – To człowiek, który zmienił Kubę o 180 stopni – dodawał Wojciech Cegielski, dziennikarz Polskiego Radia, specjalizujący się w tematyce międzynarodowej.
Komendant i przywódca rewolucji kubańskiej zmarł wieczorem o godz. 22.29.Komendant i przywódca rewolucji kubańskiej zmarł wieczorem o godz. 22.29.. EPA/IVAN FRANCO
Posłuchaj
  • 26.11.16 Jan Pachlowski, korespondent Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych o śmierci Fidela Castro
  • 26.11.2016 prof. Zbigniew Lewicki o śmierci Fidela Castro
  • 26.11.16 Dr Katarzyna Dembicz o Fidelu Castro
  • 26.11.16 Wojciech Cegielski o śmierć byłego kubańskiego przywódcy Fidela Castro
  • 26.11.16 Przemysław Hauser, były ambasador Zakonu Maltańskiego na Kubie: "Watykan był kluczowym negocjatorem pomiędzy USA a Kubą"
  • 26.11.16 Jerzy Janusz Haszczyński o śmierci Fidela Castro
  • 26.11 Dr Dominik Smyrgała o śmierci Fidela Castro
  • 26.11.16 Jerzy Jurecki o śmierci Fidela Castro
  • 26.11.16 Jose Torres, kubański muzyk i tancerz o śmierci Fidela Castro
  • 26.11.16 Prof. Lech Miodek o Fidelu Castro
  • 26.11 Paweł Bromski o śmierci Fidela Castro
Czytaj także

Jak komentowała na naszej antenie dr Katarzyna Dembicz, śmierć Fidela Castro jest różnie przyjmowana przez Kubańczyków. – Ci, którzy pozostali, którzy mieszkają na Wyspie, są smutni. Emigranci natomiast świętują. Castro swoją polityką podzielił Kubańczyków – wskazywała ekspertka. – 1,5 mln Kubańczyków żyje w amerykańskim Miami, oni cieszą się ze śmierci byłego przywódcy Kuby – wyjaśniał Wojciech Cegielski. 


Dr Katarzyna Dembicz Castro swoją polityką podzielił Kubańczyków. Ci, którzy pozostali, którzy mieszkają na Wyspie, są smutni. Emigranci natomiast świętują.

Goście Polskiego Radia 24 podkreślali, że Fidel Castro był niezwykle kontrowersyjną postacią w historii XX wieku. – Część Kubańczyków uważa go za mordercę i dyktatora – zauważył dziennikarz Polskiego Radia, zaznaczając przy tym, że polityka Castro była popularna nie tylko na Kubie. – Inspirował innych przywódców, np. byłego prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza – tłumaczył Wojciech Cegielski.

Fidel Castro, który przez niemal 50 lat rządził Kubą, zmarł w wieku 90 lat. O jego śmierci poinformował jego brat, Raul Castro – obecny przywódca państwa. W Polskim Radiu 24 życiorys Fidela Castro przypominał prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista. 


Posłuchaj
10:20 26.11 Sucharow.mp3 26.11.16 Klementyna Suchanow o śmierci kubańskiego przywódcy Fidela Castro

 


Klementyna Suchanow; Foto: PR24/JW Klementyna Suchanow; Foto: PR24/JW

Lech Miodek, wieloletni dyplomata w krajach Ameryki Łacińskiej, podkreślił, że Fidel Castro swoją pozycję i to, kim został, mógł zawdzięczać błędom, które w swojej polityce popełnili Amerykanie.

– Gdyby prezydent USA, gen. Eisenhower, przyjął inną pozycję wobec Kuby, to Castro nie musiałby szukać parasola ochronnego ze strony Związku Radzieckiego. Potrzebował przecież  sojusznika w walce z potężnym sąsiadem, którym były Stany Zjednoczone. Dzięki temu aliansowi  – dodał gość Polskiego Radia 24.


Lech Miodek; Foto: PR24/MR Lech Miodek; Foto: PR24/MR

Na naszej antenie o śmierci kubańskiego polityka mówili również m.in.: Jerzy Haszczyński z „Rzeczpospolitej”, dr Dominik Smyrgała z Collegium Civitas i Klementyna Suchanow, znawczyni Kuby, autorka książki "Królowa Karaibów".

Polskie Radio 24/mp

Czytaj więcej: Zmarł Fidel Castro

-------------
Data emisji: 26.11.16

Godzina emisji: 8.08