Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 29.11.2016

W Warszawie o rozszerzeniu UE. Grupa Wyszehradzka mówi "tak"

We wtorek w Warszawie spotkali się ministrowie spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej, państw Bałkanów Zachodnich i krajów sąsiedzkich. W Polsce pojawiła się również szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Rozmawiali m.in. o perspektywach rozszerzenia UE. Sprawę w Polskim Radiu 24 komentowała dr Jolanta Szymańska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Ministrowie spraw zagranicznych Grupy V4: Polski Witold Waszczykowski (C), Węgier Peter Szijjarto (2P), Słowacji Miroslav Lajcak (L) i Czech Lubomir Zaoralek (P) oraz wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini (2L), podczas konferencji prasowej po spotkaniu Grupy V4 w Warszawie.Ministrowie spraw zagranicznych Grupy V4: Polski Witold Waszczykowski (C), Węgier Peter Szijjarto (2P), Słowacji Miroslav Lajcak (L) i Czech Lubomir Zaoralek (P) oraz wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini (2L), podczas konferencji prasowej po spotkaniu Grupy V4 w Warszawie.PAP/Paweł Supernak

Wśród tematów rozmów znalazła się też m.in. kwestia polityki migracyjnej. – Na uwagę zasługuje brak Grecji, która również była zaproszona na spotkanie. Z Atenami dyskusja na ten temat byłaby pełniejsza – wskazywała na naszej antenie dr Jolanta Szymańska, zauważając że Bałkany nadal, pomimo zamknięcia tzw. szlaku bałkańskiego, są ważną trasą migracji z Bliskiego Wschodu.

Oprócz tego, uczestnicy spotkania poruszyli kwestię rozszerzenia Unii Europejskiej o kolejne kraje. "Grupa Wyszehradzka popiera integrację Bałkanów Zachodnich z UE" – mówili zgodnie ministrowie spraw zagranicznych Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Państwa aspirujące do Wspólnoty to Czarnogóra, Serbia, Macedonia, Albania, Bośnia i Hercegowina oraz Kosowo.

W ocenie dr Jolanty Szymańskiej, obecnie rozszerzenie Wspólnoty nie jest możliwe. – Polityka rozszerzeniowa jest w pewnym impasie. Przewodniczący KE podkreśla, że przed 2020 rokiem nie należy spodziewać się nowych państw w UE – wyjaśniała ekspertka. – Wydaje się, że w tej kwestii "na nie" są również społeczeństwa części krajów Unii, pokazała to m.in. sprawa umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, którą zablokowali Holendrzy – dodawał europeistka.

Więcej w całej rozmowie.

Polskie Radio 24/IAR/mp

_________________

Data emisji: 29.11.16

Godzina emisji: 15.35