Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 16.12.2016

Kolejny krok w stronę ratyfikowania umowy stowarzyszeniowej UE z Ukrainą

Ratyfikacja umowy stowarzyszeniowej Unii Europejskiej z Ukrainą jest coraz bardziej prawdopodobna. Europejscy przywódcy na szczycie w Brukseli uzgodnili deklarację, która ma rozwiać wszelkie obawy zgłaszane przez Holendrów. Pod wpływem populistów straszących wejściem Ukrainy do Unii, Holendrzy zagłosowali bowiem w kwietniowym referendum przeciwko ratyfikacji. Gośćmi Debaty Poranka były Magdalena Skajewska (Polskie Radio), dr Renata Mieńkowska-Norkiene (europeistka) i dr Dominika Blachnicka-Ciacek (Uniwersytet Londyński).
Posłuchaj
  • 16.12.16 Magdalena Skajewska, dr Renata Mieńkowska-Norkiene i dr Dominika Blachnicka-Ciacek o ratyfikowaniu umowy stowarzyszeniowej Unii Europejskiej z Ukrainą
Czytaj także

Holandia to jedyny kraj, który nie ratyfikował jeszcze umowy stowarzyszeniowej Unii z Ukrainą. W niedawno wynegocjowanym porozumieniu znalazł się zatem zapis mówiący o tym, że umowa ta nie nadaje Ukrainie statusu kraju kandydującego do UE, ani nie ustanawia zobowiązania do przyznania Ukrainie takiego statusu w przyszłości.

Jak podkreśliła dr Renata Mieńkowska-Norkiene, Holandia była „główną bohaterką brukselskiego szczytu”. - To Holandia - z racji na wyniki swojego referendum - wywalczyła, by tak niewiele mówiący zapis pozostał – wyjaśniła. Przypomniała, że na szczycie nie miały być podejmowane decyzje, które otwierałyby Ukrainie drogę do członkostwa w Unii Europejskiej. – Równie dobrze mogłoby nie być tego zapisu, ponieważ od tego są dokumenty innego rodzaju – podkreśliła dr Mieńkowska-Norkiene.

- Dziwi mnie jednak drugi zapis dotyczący tego, czy kiedykolwiek zobowiążemy się do przyjęcia Ukrainy. To właśnie przeciwko niemu najbardziej protestowały Czechy i Polska – podsumowała.

Magdalena Skajewska podkreśliła z kolei, że deklaracja jest znacząca dla obu stron. - Dla Holandii jest ona ważna dlatego, że zapewnienia dotyczące ewentualnego przyszłego członkostwa Ukrainy w UE i zbliżenia z UE, to zapewnienie, które musiał uzyskać premier Holandii. Było to także znaczące dla Ukrainy i krajów takich jak Polska czy Czechy, które chciały, by europejskie aspiracje Ukrainy zostały uwypuklone w deklaracji – stwierdziła.

Skajewska podkreśliła, że z jednej strony deklaracja przybliża kraje do ukończenia procesu ratyfikacji, ale z drugiej może nieco oddalać Ukrainę od tego członkostwa.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/pr

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_________________ 

Data emisji: 16.12.16

Godzina emisji: 9:15