Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 24.12.2016

Polskie tradycje wigilijne. "Przełom i nowy początek"

Wigilia jest najbardziej uroczystym i wzruszającym wieczorem roku. To punkt kulminacyjny przeżyć adwentowych. Wiąże się z bardzo bogatą liturgią domową, a obrzędy i zwyczaje sięgają pierwszych wieków chrześcijaństwa. O historii i tradycjach wigilijnych mówił w audycji Wszystko Jest Historią ks. prof. Józef Naumowicz, historyk.
Posłuchaj
  • 24.12.2016 Ksiądz profesor Józef Naumowicz: „Boże Narodzenie to nie tylko przypomnienie momentu narodzenia, ale również odnowienie go”.
Czytaj także

Ksiądz Naumowicz wyjaśniał, że w pierwotnym kościele wszystkie wielkie święta poprzedzała wigilia, czyli przygotowanie. Ta, znana współcześnie, powstała w VI wieku, gdy po raz pierwszy zaczęto obchodzić Boże Narodzenie. – Uroczystości zaczynały się już w przeddzień święta, na polu pasterzy. Później było przejście do Bazyliki Narodzenia i całonocne czuwanie. Centralnym punktem była msza święta w nocy. Od początku mamy Wigilię i pasterkę – mówił.

Z czasem tradycja wieczornej mszy świętej zmieniła się w liturgię domową. Po zachodzie słońca zasiada się przy wspólnym stole. – Ta wieczerza ma charakter sakralny. Wtedy Stwórca na nieboskłonie odwraca klepsydrę naszego żywota. To przełom, nowy początek – podkreślił gość.

Jak wskazywał ks. Józef Naumowicz, wieczerza wigilijna powinna zaczynać się modlitwą lub odczytaniem fragmentu Ewangelii. Później następuje łamanie się opłatkiem. – Dzielenie się chlebem, wskazuje na pokój, pojednanie, radość, zbawienie, które przynosi Jezus. Pogłębiają się więzy, to jest ważny, piękny zwyczaj.

Gość odniósł się także do tradycji przystrajania choinki. – To drzewko wnosi się do mieszkania jako archetyp życia, żeby przypominało drzewo rajskie. Zawiesza się oświetlenie, bo symbol tych świąt to światłość – tłumaczył.

W chrześcijańską tradycję wpisał się również żłobek, obecny jako symbol narodzenia od czasów Franciszka z Asyżu. Ma przypominać, w jakich okolicznościach Jezus przyszedł na świat. Wraz z nim przyszedł zwyczaj umieszczania sianka pod opłatkiem.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jędrzej Lipski.

Polskie Radio 24/ip

Wszystko jest Historią w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 24.12.2016

Godzina emisji: 13:33