Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 07.02.2017

Angela Merkel w Polsce. Priorytetem sprawy europejskie

Przyszłość Unii Europejskiej ma być jednym z najważniejszych tematów wtorkowej wizyty Angeli Merkel w Warszawie. Niemiecka kanclerz w Polsce spotka się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło. Gośćmi Debaty Poranka Polskiego Radia 24 byli dr Jolanta Szymańska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Wojciech Przybylski z „Res Publiki”, Maciej Miłosz z „Dziennika Gazety Prawnej” i Jarosław Guzy, komentator.
Angela MerkelAngela MerkelPAP/EPA/LUKAS BARTH

Jak wskazywała na naszej antenie dr Jolanta Szymańska, jedną z kwestii poruszanych podczas spotkań Angeli Merkel z polskimi politykami może być sprawa przyszłości Donalda Tuska jako szefa Rady Europejskiej. – Kanclerz będzie chciała sprawdzić, czy negatywne stanowisko polskiego rządu jest elementem polityki wewnętrznej, czy też jest to realne weto – mówiła gość Polskiego Radia 24.


Dr Jolanta Szymańska, Wojciech Przybylski, Maciej Miłosz i Jarosław Guzy, foto: PR24 Dr Jolanta Szymańska, Wojciech Przybylski, Maciej Miłosz i Jarosław Guzy, foto: PR24

– Byłoby bardzo nieręcznie, gdyby Donald Tusk został szefem RE na kolejną kadencję bez poparcia polskiego rządu. Obecna władza w Polsce ma dylemat, czy lepiej mieć Donalda Tuska w kraju, czy w Brukseli – oceniał z kolei Jarosław Guzy. – Jeżeli były premier ma zostać na obecnym stanowisku, powinien przestać komentować sprawy dotyczące Polski – dodawał ekspert.

Wojciech Przybylski w Debacie Poranka, w kontekście wizyty Angeli Merkel w Warszawie, zwracał uwagę na kwestie dotyczące bezpieczeństwa Polski i strategicznej roli Stanów Zjednoczonych w regionie. W opinii publicysty, w naszym interesie jest posiadanie dobrych relacji z Berlinem. – Według amerykańskiej opinii publicznej Niemcy to siódmy najważniejszy partner USA. Polska plasuje się w tym zestawieniu na dwudziestym trzecim miejscu. Budując dobre relacje z Niemcami, wzmacniamy nasze kontakty transatlantyckie – komentował.

Relacje polsko-niemieckie to również problemy, dotyczące m.in. budowy gazociągu Nord Stream 2 i funkcjonowania OPAL. Zdaniem Macieja Miłosza porozumienie na linii Warszawa-Berlin w tej kwestii nie jest możliwe. – Trudno tutaj o kompromis. W interesie Niemiec jest powstanie gazociągu, a w interesie Polski jest porzucenie tej inwestycji – pointował gość Debaty Poranka. 

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem Debaty Poranka był Tomasz Wróblewski.

Polskie Radio 24/mp

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_________________

Data emisji: 07.02.17

Godzina emisji: 09.16