Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 21.02.2017

Spór między rządem a sędziami

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmian w sądownictwie. Jedną z propozycji resortu są zmiany dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa. Resort chce, by parlament wybierał skład KRS, na wzór wyboru członków Trybunału Konstytucyjnego. Przeciwko zmianom jest środowisko prawnicze. W Polskim Radiu 24 sprawę komentował Stefan Sękowski, publicysta "Nowej Konfederacji".
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneKrzysztof Kaniewski/REPORTER/EASTNEWS

W ocenie gościa Polskiego Radia 24, rodzime sądownictwo wymaga zmian, ale nie radykalnych. – W naszym wymiarze sprawiedliwości istnieje wiele patologii, dotyczą one m.in. czasu trwania postępowań. Według statystyk, w tym aspekcie jest jednak coraz lepiej – mówił Stefan Sękowski. – Są też problemy związane z tym, że część sędziów czuje się lepsza od reszty społeczeństwa. To powoduje specyficzne podejście do sądzenia. To także się jednak zmienia – dodawał publicysta.

Sami sędziowie obawiają się propozycji zmian dotyczących KRS. – Rząd chce poddać władzę sądowniczą kontroli politycznej. Tego obawiają się nie tylko sędziowie, ale także eksperci, którzy uważają, że zagrożona może być niezawisłość sądów – wskazywał Stefan Sękowski.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami porozumienia samorządów i organizacji prawniczych. Tematem rozmowy były propozycje zmian związanych z naprawą wymiaru sprawiedliwości. Na początku lutego Porozumienie Samorządów Zawodowych i Stowarzyszeń Prawniczych zwróciło się do prezydenta o spotkanie "w celu zażegnania kryzysu wywołanego przez ostatnie propozycje legislacyjne dotyczące ustroju sądownictwa".

Więcej w całej rozmowie.

Polskie Radio 24/PAP/mp

_________________

Data emisji: 21.02.17

Godzina emisji: 13.18