Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 13.03.2017

Rozwój gazomobilności w Polsce. "Samorządowcy stawiają na CNG"

PGNiG podpisało nową, bezterminową umowę na dostawę sprężonego gazu ziemnego dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Tarnowie. Autobusy zasilane CNG mają stopniowo zastępować w Tarnowie dużo mniej przyjazne dla środowiska autobusy starej generacji zasilane olejem napędowym. O tym, czy w Polsce powinno się rozwijać „gazomobilność” (LNG, CNG) kosztem nieefektywnego, „brudnego” transportu i czy autobusy na gaz mają szansę w starciu z tzw. elektromobilnością, rozmawiali w Debacie Poranka Henryk Mucha (PGNiG Obrót Detaliczny), Andrzej Kowol (Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej Tychy), Tomasz Lelonek (Hermes Energy Group) i Agata Rzędowska (Biznesalert.pl).
Posłuchaj
  • 13.03.17 Henryk Mucha, Andrzej Kowol, Tomasz Lelonek i Agata Rzędowska o przyszłości gazomobilności w Polsce.
Czytaj także

Jak podkreślił Henryk Mucha, „PGNiG nie jest do końca zadowolone z rozwoju rynku CNG w Polsce”. - Od 2016 roku dość intensywnie postawiliśmy na rozwój tego obszaru, a umowa z Przedsiębiorstwem Komunikacji Miejskiej w Tychach jest najlepszym tego dowodem – zaznaczył gość.

Mucha dodał, że PGNiG ma ofertę i pomysł na rynek CNG. - Samorządowcy stawiają na CNG, ponieważ wierzą i wiedzą jak istotna jest ekologia. To też świadoma decyzja jeśli chodzi o rachunek ekonomiczny. CNG jest z kolei nie tyle alternatywą, co elementem dywersyfikacji obok elektromobilności. Absolutnie będziemy więc ten rynek rozwijać w związku z czym szukamy dobrego, świadomego partnerstwa z samorządowcami – wyjaśnił Mucha.

Andrzej Kowol zauważył, że zaletą CNG jest jego wpływ na środowisko naturalne. – Nasza firma od wielu lat pokazywała, że poprzez ochronę środowiska można skutecznie walczyć o swój rynek – zauważył.

W opinii Tomasza Lelonka, CNG to obszar, który ma przed sobą długą ścieżkę rozwoju. - Na dzień dzisiejszy nie widzę, by rynek CNG był rynkiem, który ma jakąś stabilną fazę rozwoju. Jest jeszcze dużo do zrobienia. Bardzo ważne są kwestie regulacyjne i podejście państwa do tego aspektu. Istotne jest m.in. promowane rozwiązań, które mają aspekt ekologiczny czy np. podatku akcyzowego. Te elementy na pewno będą determinowały rozwój tego rynku – podsumował gość.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Wojciech Surmacz.

Polskie Radio 24/pr

Debaty Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

_________________ 

Data emisji: 13.03.17

Godzina emisji: 9:18