Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 17.03.2017

Europejski sojusz przeciwko polskim kierowcom

Porozumienie transportowe dziewięciu państw UE ma negatywne konsekwencje dla polskich firm transportowych. Na czym polega? Gościem Gospodarczego Tematu Dnia był Bartosz Najman – prezes Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców.
Zdjęcie ilustracyjne fot.flickrScania GroupZdjęcie ilustracyjne fot.flickr/Scania Group

Ministrowie transportu dziewięciu krajów europejskich: Francji, Niemiec, Belgii, Luksemburga, Austrii, Włoch, Danii, Szwecji i Norwegii podpisali niekorzystne dla Polski porozumienie. W ramach tzw. sojuszu drogowego zobowiązali się m.in. do wprowadzenia w życie rozwiązań, zgodnie z którymi kierowcy mieliby wracać na gwarantowany przepisami 45-godzinny odpoczynek (w skali tygodnia) do swoich krajów.

Zdaniem Bartosza Najmana, sam skład komitetu, który uchwalił to porozumienie jest zaskakujący. - Dziewięciu ministrów transportu spotyka się, aby doprowadzić do zmian w przepisach obowiązujących europejskich kierowców. Oficjalnie mówi się o sprawach socjalnych, ale nieoficjalnie wiadomo, że chodzi o ograniczenie dla pracowników z krajów Europy Wschodniej – tłumaczył gość audycji.

- Do tej pory niektóre kraje wprowadziły już sankcje za odbieranie odpoczynków tygodniowych w pojazdach. Teraz chcą zmuszać kierowców, aby w tym celu wracali do domów. W rzeczywistości wyeliminuje to z gry Polaków, ponieważ niektóre typy transportu są tak skonstruowane, że kierowcy nie są w stanie powrócić w ciągu sześciu dób do kraju – zauważył Bartosz Najman.

Gospodarzem audycji była Anna Grabowska

Polskie Radio 24/kawa

Więcej Gospodarki w Polskim Radiu 24

_____________________

Data emisji: 17.03.17

Godzina emisji: 13.45