Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 22.03.2017

Debata Poranka: Spór o Donalda Tuska. "Można mieć wątpliwości, co do czystości intencji działań b. premiera"

Do Prokuratury Krajowej wpłynęło zawiadomienie szefa MON Antoniego Macierewicza ws. tzw. zdrady dyplomatycznej. Ma ono związek z katastrofą smoleńską z 10 kwietnia 2010 roku, a dotyczy także badania jej przyczyn i okoliczności. O sprawie rozmawiali w Debacie Poranka Dorota Kania (Gazeta Polska), Adam Puchejda (Kultura Liberalna) i Jakub Jałowiczor (Gość Niedzielny).

Szef MON Antoni Macierewicz w rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie" poinformował, że złożył zawiadomienie dot. podejrzenia popełnienia przestępstwa przez b. premiera Donalda Tuska w związku z tragedią smoleńską. Podkreślił, że jego zdaniem doszło do przestępstwa. "Premier Donald Tusk zawarł z Władimirem Putinem nielegalną umowę na szkodę Polski i za to powinien odpowiadać karnie" – powiedział. Zawiadomienie MON ma dotyczyć okresu od 10 kwietnia 2010 r. do 2014 r., gdy Donald Tusk został szefem Rady Europejskiej.

Jak podkreślił Puchejda, złożenie wniosku w tej chwili, po awanturze z Radą Europejską, wygląda na działanie krótkoterminowe i raczej nie mające wiele wspólnego z wyjaśnianiem sprawy smoleńskiej. Jego zdaniem, katastrofa jest ogólnonarodową tragedią, wyjaśnienia przyczyn której chciałby każdy, a „rzuca się puste oskarżenia, wykorzystuje się politycznie bez cienia dowodu”.

Jakub Jałowiczor podkreślał, że zarzuty są poważne, a nowe okoliczności dotyczą przede wszystkim umów między SKW i FSB. Wskazywał, że pojawiają się różnice między tym, co mówi b. premier, a szefowie służb kontrwywiadu. Wyjaśniał, że „różne rzeczy można mówić o Tusku, ale nie to, że był naiwny jeśli chodzi o sytuację w służbach specjalnych”. – Sytuację rozumiał, ale że nie chciał czegoś zrobić, to z jakiegoś powodu – przekonywał. Ocenił także, że Smoleńsk to nie była sprawa po prostu zaniedbana, ale zostało zrobione dużo, by jej nie wyjaśniono.

Dorota Kania zaznaczyła, że patrząc na to, co się działo po Smoleńsku, ale i przed, można mieć wątpliwości, co do czystości intencji działań b. premiera. – Gdy planowano wizytę widać było dyktando Rosji cały czas, na które zgadzali się Tusk i Sikorski – mówiła. Z kolei w sprawie współpracy FSB i SKW jej zdaniem kluczowe jest to, iż zawarto umowę między służbą wojskową a cywilną, co było złamaniem prawa. – Druga sprawa, to czego dotyczyła ta umowa, zbierania informacji, które miały zagrażać drugiemu państwu – wyjaśniała.

Więcej w nagraniu.

Goście PR24: (od lewej) Jakub Jałowiczor, Dorota Kania, Adam Puchejda. foto: AK/PR24

Gospodarzem programu był Filip Memches.  

Polskie Radio 24/ip

Na Debatę Poranka o godz. 9.15 zaprasza Filip Memches.

Debaty Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

_________________

Data emisji: 22.03.2017

Godzina emisji: 9:18