Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 25.03.2017

Zmiana czasu to wyzwanie dla naszego organizmu

Dzisiaj w nocy przechodzimy na czas letni, wskazówki zegarów przesuwamy z godziny drugiej na trzecią. Naukowcy nie mają wątpliwości - dla wielu osób zmiana czasu na letni lub zimowy ma bardzo negatywne skutki zdrowotne. Zmiana czasu łączy się często z bezsennością, problemami z koncentracją, rozdrażnieniem i spadkami nastroju, a nawet z problemami dotyczącymi trawienia. Zmiana czasu jest związana z pojęciem homeostazy czyli samoregulacji i równowagi pomiędzy organizmem, a środowiskiem zewnętrznym. O wpływie zmiany czasu na zdrowie mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych.
Zmiana czasu łączy się często z bezsennością, problemami z koncentracją, rozdrażnieniem i spadkami nastroju, a nawet z problemami dotyczącymi trawieniaZmiana czasu łączy się często z bezsennością, problemami z koncentracją, rozdrażnieniem i spadkami nastroju, a nawet z problemami dotyczącymi trawieniaflickr/-

Stan odpowiedniej homeostazy zależy od utrzymywania właściwego ciśnienia krwi, temperatury ciała i proporcji tlenu oraz dwutlenku węgla w organizmie. Dr Michał Sutkowski mówił, że „zmiany czasu odbijają się na naszych organizmach, ale nie ma ogromnego wpływu na nasze zdrowie”.

- Pewne mechanizmy w naszym organizmie zachodzą inaczej. Między innymi chodzi o procesy snu i czuwania, za które odpowiada melatonina. Jest wydzielana prze szyszynkę, jest pierwotnym enzymem snu. Drugim  hormonem jest kortyzol, produkowany w korze nadnerczy, którego wytwarzanie największe jest między godziną 5. a 8. Przy zmianie czasu dochodzi do pewnych zmian w wydzielaniu tych hormonów, dlatego, że wcześniej będziemy wstawać. Możemy przez to czuć się troszeczkę bardziej rozdrażnieni, trudniej nam będzie wstać – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Lekarz wspominał jednak, że osoby chore na serce powinny uważniej obserwować swój organizm w tym czasie. - Jest to indywidualne, zauważalne głównie przez meteopatów, którzy nawet tę godzinę mogą odczuwać. Jeżeli odczuwamy coś takiego, a mamy np. chorobę wieńcową, to powinniśmy w ciągu dwóch tygodni troszkę bardziej na siebie uważać. Tutaj ma znaczenie ilość wydzielanego do organizmu kortyzolu – mówił dr Michał Sutkowski.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Grzegorz Frątczak.

Polskie Radio 24/kk

_____________________

Data emisji: 25.03.2017

Godzina emisji: 16:33