Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 14.04.2017

Polskie tradycje wielkanocne

– Polska jest zróżnicowana. Inaczej świętuje się na Śląsku, Mazowszu czy Kaszubach – podkreślał Patryk Pawlaczyk, etnograf z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Gość Polskiego Radia 24 mówił o zwyczajach wielkanocnych. Tych znanych i tych dziś już nieco zapomnianych.

Jak wskazywał gość PR24, wiele zwyczajów zostało już zapomnianych, choć w niektórych częściach Polski nadal się je kultywuje. – W Wielki Piątek w całej Polsce odprawiane są Drogi Krzyżowe. Jednak niektóre sanktuaria, np. Kalwaria Zebrzydowska, nadal gromadzą pielgrzymów na inscenizacjach Misterium Męki Pańskiej – mówił Patryk Pawlaczyk.


wielkanoc rodzina 1000.jpg
Sondaż Polskiego Radia 24: jak Polacy przeżywają Wielkanoc

– Niegdyś w Polsce, w Wielki Piątek, dokonywano kąpieli cedronowych. Nazwa rytuału wzięła się od rzeczki Cedron, przepływającej w okolicach Golgoty. Wierzono, że jak ktoś obmyje się w strumieniu w Wielki Piątek, zachowa zdrowie i urodę – przypominał ekspert.

Więcej o wielkanocnych zwyczajach, związanych z palmami, święceniem pokarmów czy zajączkiem, a także o regionalnych różnicach w tradycji wielkanocnej, w całej rozmowie z Patrykiem Pawlaczykiem.

W Polskim Radiu 24 mówiliśmy też m.in. o tym, jak święta Wielkanocy obchodzą śląscy górale. O tym Małgorzata Kiereś, etnograf z Istebnej. 

Polskie Radio 24/mp

__________________

Data emisji: 14.04.17

Godzina emisji: 10.35