Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Tomasz Jaremczak 04.05.2017

Saint-Exupery i Wierzyński na maturze z języka polskiego

"Praca - pasja czy obowiązek" na podstawie książki "Ziemia, planeta ludzi" Antoine'a de Saint-Exupery'ego i wiersz "Słyszę czas" Kazimierza Wierzyńskiego - takie tematy pojawiły się na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Test rozpoczął się w czwartek po godzinie 9 i trwał 170 minut.
Posłuchaj
  • 04.05.2017 Matura z języka polskiego. Gość: Marcin Smolik z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Czytaj także

Abiturienci musieli zmierzyć się też z tekstem o wymieraniu języków i odpowiedzieć na pytania z nim związane. Był też fragment "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego i tekst o Henryku Sienkiewiczu i sławie, jaką przyniosło mu dzieło "Quo Vadis".

Egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym jest obowiązkowy dla wszystkich maturzystów. Chętni mogą pisać także egzamin z tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Deklaracje przystąpienia do egzaminu na tym poziomie złożyło 18,7 proc. tegorocznych absolwentów liceów i techników.

Formuła do 2014 "stara matura"

Formuła od 2015 "nowa matura"

Jak tłumaczył w Polskim Radiu 24 Marcin Smolik z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, poziom rozszerzony to wyłącznie praca pisemna. – Pierwszy temat to esej krytyczno-literacki, w którym maturzysta ma za zadanie zidentyfikować problem w podanym tekście, zająć stanowisko i odwołać się do innych tekstów kultury, dotyczących tego zjawiska. Drugi temat to interpretacja porównawcza. To już dużo wyższy poziom, dużo większe oczekiwania i 180 minut na napisanie takiej pracy – mówił.

W piątek 5 maja przeprowadzony zostanie egzamin z matematyki na poziomie podstawowym.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Wiesław Molak.

Polskie Radio 24/PAP/ip

Data emisji: 04.05.2017

Godzina emisji: 13:33