Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 12.05.2017

Platforma Obywatelska stawia pytania ministrom rządu Beaty Szydło

Pytania PO do ministrów rządu PiS, kary za niestawienie się przed komisją weryfikacyjną, kondycja mediów i zakończenie IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. To najważniejsze tematy, o których mówili goście Podsumowania Dnia w Polskim Radiu 24.
Materiał ilustracyjnyMateriał ilustracyjnyPR24/PJ

Platforma Obywatelska zadała trzy pytania ministrom rządu Beaty Szydło. Jedno ma związek z wyjazdem do Stanów Zjednoczonych byłego przewodniczącego podkomisji smoleńskiej Wacława Berczyńskiego. Jak powiedział podczas konferencji prasowej w Sejmie rzecznik PO Jan Grabiec, adresatem tego pytania jest minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Drugie pytanie skierowano do szefowej Kancelarii Premiera Beaty Kempy i dotyczy ono wsparcia budżetowymi pieniędzmi przedsięwzięć ojca Tadeusza Rydzyka. Trzecie pytanie, skierowane do ministra rolnictwa, dotyczy dopłat dla rolników.

Patryk Jaki zapowiada kary za niestawienie się przed komisję weryfikacyjną ds. reprywatyzacji w Warszawie. Wyznaczony w czwartek na jej szefa wiceminister sprawiedliwości mówił, że prawo daje wiele możliwości zdyscyplinowania świadka. Przede wszystkim komisja będzie miała możliwość nakładania kar finansowych. Unikanie zeznawania może kosztować świadka 10 tysięcy złotych i więcej. Gdyby proceder się powtarzał, komisja rozważy - jak to ujął Patryk Jaki - "inne możliwości." Wiceminister wyraził nadzieję, że przed komisją stawi się prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Patryk Jaki chciałby, aby podzieliła się ona swoją wiedzą na temat warszawskiej reprywatyzacji.

„Przekaz w różnych mediach na temat tych samych wydarzeń jest tak różny, że nie wiadomo, gdzie leży prawda”. Z takim stwierdzeniem, zgodziło się 79 proc. badanych przez CBOS. Z kolei 53 proc. nie zgodziło się ze stwierdzeniem, że większość mediów w Polsce zachowuje bezstronność.

Sprawy komentował Marcin Makowski z tygodnika Do Rzeczy.  

Dziewiąty Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach dobiegł końca. W trwający od środy cyklu dyskusji o najważniejszych tematach ekonomicznych wzięło udział ponad osiem tysięcy osób. Organizator kongresu Wojciech Kuśpik podkreśla, że przedsiębiorcy przyjeżdżają co roku do Katowic zwabieni możliwością poznania kontrahentów dla swoich firm. Dodaje, że biznesmeni uczestniczący w Europejskim Kongresie Gospodarczym w poprzednich latach, zawarli w Katowicach cenne znajomości i podpisali niejeden kontrakt. Spotkanie podsumował Wojciech Surmacz z Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

W części informacyjnej Podsumowania Dnia była mowa m.in. o zatrzymaniach CBA w związku z aferą reprywatyzacyjną, pytaniach PO do PiS, wizycie premier Szydło w Pekinie i wizycie papieża w Fatimie.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzami programów byli Łukasz Sobolewski i Ewa Wasążnik.

Polskie Radio 24/IAR/ip

_____________________

Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 12.05.2017

Godzina emisji: 21:00