Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 01.06.2017

„Decyzja SN to salwa w wojnie między sędziami a władzą”

– Decyzja Sądu Najwyższego to donośna salwa w wojnie między środowiskiem sędziowskim a władzą – komentował w Debacie Poranka Rafał Ziemkiewicz z „Do Rzeczy”, odnosząc się do wyroku SN ws. ułaskawienia Mariusza Kamińskiego. – Sędziowie nie zajmowali się prawem łaski, bo ono jest oczywiste. Chodziło o to, czy z prawa łaski wynika prawo abolicji – mówił z kolei Marcin Celiński z „Liberte!”
Sędziowie, od lewej: Przemysław Kalinowski, Jarosław Matras i Dorota Rysińska. Siedmioro sędziów SN bada 31 bm. pytanie prawne związane z ułaskawieniem przez prezydenta Andrzeja Dudę Mariusza Kamińskiego i innych b. członków szefostwa CBA, skazanych nieprawomocnie za nielegalne działania CBA w aferze gruntowej z 2007 r.Sędziowie, od lewej: Przemysław Kalinowski, Jarosław Matras i Dorota Rysińska. Siedmioro sędziów SN bada 31 bm. pytanie prawne związane z ułaskawieniem przez prezydenta Andrzeja Dudę Mariusza Kamińskiego i innych b. członków szefostwa CBA, skazanych nieprawomocnie za nielegalne działania CBA w "aferze gruntowej" z 2007 r.PAP/Jacek Turczyk

Sąd Najwyższy uznał, że prezydent może ułaskawić jedynie osoby prawomocnie skazane. To werdykt ws. zastosowania prawa łaski wobec skazanego przez sąd pierwszej instancji Mariusza Kamińskiego, byłego szefa CBA, i jego współpracowników.

– Decyzja Sądu Najwyższego to donośna salwa w wojnie między środowiskiem sędziowskim a władzą – oceniał w Debacie Poranka Rafał Ziemkiewicz. – Ta wojna jest oczywista, została wypowiedziana na tzw. kongresie prawników. Tam sformułowano wykładnię, że suwerenem w demokracji nie jest większość, a wartości prawa. Sami sędziowie stwierdzili, że tylko oni wiedzą, jakie to wartości. Kreują się zatem na kastę magów z powieści Sapkowskiego, która jako jedyna zna prawdę – tłumaczył gość PR24.

Marcin Celiński z kolei przekonywał, że sędziowie nie podważali prawa łaski, które jest prerogatywą prezydenta. – Sąd Najwyższy nie zajmował się prawem łaski, bo ono jest oczywiste. Chodziło o to, czy z prawa łaski wynika prawo abolicji – wyjaśniał publicysta. – Ułaskawienie to darowanie kary, a abolicja to odstąpienie od ścigania kogoś na dowolnym etapie postępowania. Sąd uznał po prostu, że prawo łaski nie oznacza abolicji – komentował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Grzegorz Jankowski.

Polskie Radio 24/mp

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_________________

Data emisji: 1.06.17

Godzina emisji: 8.10