Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 05.06.2017

Kolejne kraje zrywają stosunki dyplomatyczne z Katarem

Kraje Bliskiego Wschodu przyłączają się do bojkotu Kataru. Po tym jak Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie zerwały stosunki dyplomatyczne z Dohą, w sumie decyzję taką podjęło siedem państw. Ma to być protest wobec rzekomego wspierania terroryzmu przez Katar. Władze tego kraju twierdzą z kolei, że to decyzja niesprawiedliwa i oparta na fałszywych informacjach. Sytuację w audycji Świat w Powiększeniu komentował Jan Natkański, wieloletni ambasador w krajach arabskich.

Do bojkotu przyłączyły się już między innymi Egipt, Jemen, a także Malediwy. Arabia Saudyjska zamknęła lądową i morską granicę z Katarem, w praktyce odcinając ten kraj od świata. Linie lotnicze z Rijadu, Dubaju i Abu Dhabi odwołały połączenia lotnicze z Dohą, a część krajów zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla samolotów Qatar Airways. Arabia Saudyjska, Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie dały obywatelom Kataru dwa tygodnie na opuszczenie swoich terytoriów i zakazały swoim obywatelom wyjazdów do Kataru.

Powodem ma być rzekome wspieranie przez Dohę terroryzmu. Zarówno katarskie władze, jak i bogaci szejkowie tego kraju są oskarżani między innymi o finansowe wspieranie tak zwanego Państwa Islamskiego. Podobne oskarżenia są równocześnie kierowane pod adresem saudyjskich władz. Powodem bojkotu miałyby też być rzekome krytyczne uwagi katarskich władz pod adresem saudyjskiej rodziny królewskiej.

Katar zaprzecza wszystkim oskarżeniom, a izraelski dziennik “Haaretz” pisze, że prawdziwym powodem może być zawarte niedawno porozumienie w sprawie eksportu gazu między Katarem a Iranem, wrogiem większości krajów sunnickich na Bliskim Wschodzie.

Gość Polskiego Radia 24 wyjaśniał, że wydarzenia te mają konkretne zaplecze. 20 i 21 maja na Bliskim Wschodzie wizytę złożył prezydent USA. Trzy dni później katarska agencja prasowa podała relację z wypowiedzi emira Kataru. Komunikat był źródłem bojkotu tego kraju. – Przypisuje się emirowi Kataru słowa, że Iran to regionalne mocarstwo muzułmańskie i nie należy go ignorować, że byłoby nieostrożnością podejmowanie z nim konfrontacji i nie jest dobrze gdy zawiera się przesadne kontrakty wojskowe, a nie myśli, jakimi środkami zlikwidować biedę. To było wyraźnie pod adresem Arabii Saudyjskiej – mówił. Dodał, że choć katarskie MSZ poinformowało, że komunikat podrzucili hakerzy, "rozpoczęła się nagonka medialna przeciwko Katarowi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Arabii Saudyjskiej". 

Zdaniem Jana Natkańskiego, najmocniejszym uderzeniem gospodarczym dla Kataru, było zamknięcie giełdy. Zakończyła ona dzień spadkiem o ponad 7 proc. Ocenił jednak, że dla niego interesujące jest to, czy „przeżyje regionalna organizacja Rada Współpracy Państw Zatoki”.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Michał Żakowski.

Polskie Radio 24/IAR/ip

_____________________

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 05.06.2017

Godzina emisji: 19:35