Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 09.06.2017

Eksperci o gospodarczych konsekwencjach wyborów w Wielkiej Brytanii

Po wyborach w Wielkiej Brytanii unijni dyplomaci i urzędnicy spodziewają się opóźnienia w negocjacjach w sprawie Brexitu. Konserwatyści, którzy zwyciężyli, nie będą rządzić samodzielnie. O gospodarczych konsekwencjach wyborów na Wyspach mówili w audycji Rządy Pieniądza Mariusz Adamiak (PKO BP), Janusz Steinhoff (były wiceprezes Rady Ministrów) i dr Przemysław Kwiecień (X-trade Brokers).
Głosy brytyjskich wyborców liczone w Emirates Arenie w Glasgow Głosy brytyjskich wyborców liczone w Emirates Arenie w GlasgowPAP/EPA/ROBERT PERRY
Posłuchaj
  • 09.06.2017 Mariusz Adamiak (PKO BP), Janusz Steinhoff (były wiceprezes Rady Ministrów) i dr Przemysław Kwiecień (X-trade Brokers) o gospodarczych konsekwencjach wyborów w Wielkiej Brytanii.
Czytaj także

Janusz Steinhoff wyraził nadzieję, że szybko zostaną nawiązane kontakty KE z nowym rządem brytyjskim. Jego zdaniem, nowa władza nie sformułuje konserwatywnego programu i będzie „musiała iść w niektóre obszary zwiększenia wydatków socjalnych”. – To odbije się na kondycji brytyjskiej gospodarki. Na to nakłada się Brexit, który jest jedną wielką niewiadomą. Dostęp do europejskiego rynku musi być zagwarantowany tylko, gdy Europie będzie się to opłacać, to skomplikowana materia do wynegocjowania – wskazywał.  

Mariusz Adamiak zaznaczył, że Zjednoczone Królestwo jest istotne dla Europy, choć jego wagi nie można przeceniać. - To gospodarka wielkości Francji, ale charakteryzuje się deficytem handlowym, dlatego więcej kupuje, niż sprzedaje i nadwyżkę ma w usługach – tłumaczył. Gość podkreślił, że brytyjska gospodarka radzi sobie całkiem nieźle, a to, że nie załamała się po referendum brexitowym było wynikiem dużego udziału konsumpcji.  – Ale jednak w dłuższym terminie na horyzoncie widać zagrożenia. Ta ogromna niepewność, związana z tym, jak Wielka Brytania będzie funkcjonować w przyszłości w Europie powoduje duże wyhamowanie inwestycji, boje się, że w tej kwestii na dobre wiele się nie zmieni – powiedział.

Przemysław Kwiecień mówił o gospodarczych konsekwencjach wyborów dla Polski. Przypomniał, że Wielka Brytania, to drugi partner naszego kraju, dlatego zbliża się trudny okres dla eksporterów. – Duże osłabienie funta sprawia, że konkurencyjność cenowa polskiego eksportu jest mniejsza. Sprzyjające jest to, że następuje w okresie najsilniejszego w tej dekadzie ożywienia w strefie euro. Więc biorąc pod uwagę, że polska gospodarka mocno przeorientowała się na UE, to silne zamówienia w sektorze eksportowym sprawiają, że ten bufor będzie dość duży. W skali całej gospodarki tak się to rozłoży w czasie, że nie będzie odczuwalne – przekonywał.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Tomasz Wróblewski

Polskie Radio 24/IAR/ip

____________________

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 09.06.2017

Godzina emisji: 9:06