Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 21.06.2017

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych

W Warszawie uczczono ofiary niemieckich, nazistowskich obozów koncentracyjnych. Uroczystość odbyła się w na terenie Muzeum Więzienia "Pawiak", gdzie w czasie okupacji Niemcy więzili i torturowali około 100 tysięcy Polaków. Z "Pawiaka" Polaków wywożono do obozów koncentracyjnych lub mordowano w okolicach Warszawy.
Posłuchaj
  • 21.06.2017 Relacja Witolda Banacha z uroczystości w Muzeum Więzienia „Pawiak”.

Uroczystość odbyła się w związku z obchodzonym 14 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Kierownik Muzeum Joanna Gierczyńska mówiła, że uroczystość jest hołdem dla ofiar i tych, którzy przetrwali piekło niemieckich obozów koncentracyjnych. Joanna Gierczyńska podkreślała, że Polska potrzebuje świadków tamtych tragicznych wydarzeń ponieważ, ponieważ ich historie budują "naszą tożsamość".

Do uczestników uroczystości, byłych więźniów obozów, mieszkańców Warszawy i młodzieży premier Beata Szydło skierowała list, który odczytał wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Premier napisała, że Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady to okazja, by oddać hołd "wszystkim, którzy stracili życie w imię nienawistnej ideologii i systemu terroru zaprowadzonego przez niemieckiego okupanta". 

Były więzień Pawiaka oraz Mauthausen-Gusen Stanisław Zalewski, prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych przypominał, że skala niemieckich zbrodni jest przerażająca i trudno policzyć ile osób straciło życie w niemieckich obozach. Stanisław Zalewski przypomniał, że tylko w Auschitz-Birkenau według szacunków mogło zginąć od miliona do półtora miliona ludzi.

W uroczystości wzięło udział kilkunastu byłych więźniów. Leszek Zabłocki, który był więziony trzy lata na Pawiaku, Majdanku, w Gross-Rosen wspominał, że Niemcy w obozach stworzyli prawdziwe piekło, "Majdanek był obozem zagłady, jeśli się nie nadawałeś do pracy szedłeś do gazu, człowiek nigdy nie mógł być pewny jutra, niemiecki kryminalista mógł w każdej chwili uderzyć pałą w łeb, a SS-man zastrzelić".

Edward Majewski między innymi więzień Dachau wspomina, że więźniowie byli skazani na morderczą pracę i głód, "jedzenie było okropne, liście kapusty, lura zwana kawą i ćwierć bochenka chleba na dzień". 

Alina Dąbrowska mimo upływu lat nie może zapomnieć koszmaru Auschwitz-Birkenau ponieważ widziała "ludzi idących do gazu, dymiące kominy, była poddawana eksperymentom pseudomedycznym".

Więźniowie podkreślali, że trzeba zrobić wszystko, by nigdy więcej podobny koszmar się nie wydarzył, a z wszelkimi przejawami rasizmu  i nietolerancji należy bezkompromisowo walczyć.

Uroczystość zakończyło złożenie wieńców przy kilkudziesięciu tablicach upamiętniających męczeństwo Polaków w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych.

Więcej w materiale Witolda Banacha.  

IAR/Polskie Radio 24/ip

_____________________

Data emisji: 21.06.2017

Godzina emisji: 19:06