Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 25.07.2017

Zakończyło się posiedzenie komisji weryfikacyjnej. Komentarz ekspertów

– Z dotychczasowych prac komisji weryfikacyjnej wynika, że skala nieprawidłowości wokół reprywatyzacji była gigantyczna – mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Gierej z portalu mPolska24.pl. Komisja we wtorek zajmowała się kwestią zwrotu nieruchomości, której dawny adres to Sienna 29. Sprawę na naszej antenie komentował również Jan Śpiewak, aktywista miejski.
Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz (L) podczas przesłuchania przez komisję reprywatyzacyjną, 25 bm. w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie.Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz (L) podczas przesłuchania przez komisję reprywatyzacyjną, 25 bm. w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie. PAP/Tomasz Gzel

Jak zauważył w PR24 Jan Śpiewak ze stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa, sprawa Siennej 29 jest podobna do sprawy leżącej nieopodal działki pod dawnym adresem Chmielna 70, którą również zajmowała się niedawno komisja weryfikacyjna. Miasto przyznało prawo użytkowania wieczystego nieruchomości przy Siennej 29 Maciejowi M., który planował wybudowanie tam kilkudziesięciopiętrowego wieżowca.

– Sienna 29, położona tak jak Chmielna 70 obok Sali Kongresowej, to najprawdopodobniej jedna z najbardziej wartościowych działek w stolicy – wskazywał Jan Śpiewak, oceniając przy tym, że proces reprywatyzacji nieruchomości może wzbudzać kontrowersje. – Zmieniono plany zagospodarowania przestrzennego tak, by można było postawić przy Pałacu Kultury i Nauki równie wysoki wieżowiec. Tymczasem, sama zmiana planu zagospodarowania to dość nietypowe działanie w stolicy, ponieważ mniej niż jedna trzecia miasta w ogóle ma takie plany – mówił gość PR24. 

Mariusz Gierej z kolei komentował dotychczasową pracę komisji weryfikacyjnej. – Z prac organu wynika, że skala nieprawidłowości wokół reprywatyzacji była gigantyczna – stwierdził, zauważając jednocześnie, że kontrowersje mogą być m.in. efektem braku umiejętności zarządczych władz warszawskiego ratusza. – Urzędnicy nie byli dostatecznie kontrolowani – oceniał publicysta.

Komisja bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Komisja może utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną (uznać słuszność zwrotu nieruchomości) albo uchylić ją i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość. Będzie też mogła uchylić decyzję reprywatyzacyjną i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał, wraz z wiążącymi wskazaniami co do dalszego postępowania.

Więcej w rozmowach z gośćmi Polskiego Radia 24.

Polskie Radio 24/PAP

___________________

Data emisji: 25.07.17

Godzina emisji: 13.11; 13.18