Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 30.07.2017

Niepełnosprawność: Aktywna rehabilitacja szansą dla ludzi po wypadkach

Podczas paraolimpiady w Kanadzie w 1976 roku niepełnosprawni sportowcy ze Szwecji zauważyli, że zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych z tymi samymi dysfunkcjami, są od nich sprawniejsi i bardziej samodzielni. Okazało się, że jest to zasługa specjalnych treningów sportowych. O aktywnej rehabilitacji mówił w Polskim Radiu 24 wiceprezes Fundacji Aktywnej Rehabilitacji Rafał Skrzypczak.
Zajęcia grupowe prowadzone przez Fundacje Aktywnego RozwojuZajęcia grupowe prowadzone przez Fundacje Aktywnego Rozwojuwww.far.org.pl
Posłuchaj
  • 30.07.17 Rafał Skrzypczak o aktywnej rehabilitacji.

Szwedzi po obserwacji Amerykanów postanowili wprowadzić takie treningi w swoim kraju i organizować obozy. Obóz taki odbył się też w Polsce w 1988 roku. Osoby na nim obecne były inicjatorami utworzenia Grupy Aktywnej Rehabilitacji w naszym kraju. W tym samym roku powstała też Fundacja Aktywnej Rehabilitacji. Teraz - wspólnie ze Szwedami – fundacja przekazuje swoje doświadczenia innym krajom, np. Litwie.

Jak podkreślił Rafał Skrzypczak, gdy Szwedzi zaczęli podpatrywać lepsze amerykańskie zespoły zorientowali się, że Amerykanie szybko po wypadku docierali do osób po wypadkach z uszkodzeniem np. rdzenia kręgowego i bardzo szybko zachęcali ich do sportu. - W związku z tym dużo więcej osób uprawia sport, także selekcja i wybór są dużo łatwiejsze – wyjaśnił gość.

Dodał, że dzięki szybkiemu dotarciu do osób po wypadkach, można je szybko zaadoptować i zapobiec np. depresji. - Taka osoba nie leży w łóżku, ale przychodzi na trening i może realizować swoje pasje. Sport ma też pewną wartość. Nie zawsze chodzi o konkretną rywalizację. To też sposób na życie – podsumował Skrzypczak.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Grzegorz Frątczak.

Polskie Radio 24/pr

___________________

Data emisji: 30.07.17

Godzina emisji: 14:31