Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 28.08.2017

1 września na Westerplatte Koncert Niepodległości - hołd dla patriotyzmu młodych

Koncert Niepodległości będzie hołdem dla młodych ludzi, którzy walczyli o niepodległość Polski. Planowany jest na 1 września na Westerplatte w Gdańsku. W programie m.in. pieśni z okresu średniowiecza, utwory śpiewane w trakcie powstań, obu wojen światowych czy harcerskie. O Koncercie Niepodległości mówił w audycji Rozmowa Kulturalna Jacek „Wiejski” Górski, prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej i organizator Koncertu Niepodległości.
Marek Bałata, Ola Turkiewicz, Jan Bogdaniuk w trakcie wykonania Zbroi Jacka KaczmarskiegoMarek Bałata, Ola Turkiewicz, Jan Bogdaniuk w trakcie wykonania "Zbroi" Jacka KaczmarskiegoDawid Korczyński/mat. dla mediów

Na II Koncert Niepodległości „Westerplatte” złoży się program „Młode Wilki”, który to tytuł nawiązuje do słów pieśni „Obława” autorstwa barda „Solidarności” Jacka Kaczmarskiego – utworu opowiadającego o młodych niepokornych ludziach. Jak podkreślał Jacek „Wiejski” Górski, trudno sobie wyobrazić bardziej symboliczne miejsce na koncert niż plaża, na której zaczęła się II wojna światowa.

- W państwowych uroczystościach na Westerplatte brakowało współczesnego spojrzenia na temat i połączenia go ze sztuką. W programie „Młode Wilki” odniesiemy się symbolicznie do młodych żołnierzy (kpr. Edmunda Szamlewskiego, st. strz. Ignacego Zatorskiego oraz strz. Stanisława Pokrzywki), którzy powstrzymali pierwszy atak piechoty niemieckiej na 7 dni – mówił gość Polskiego Radia 24.

W koncercie na Westerplatte wystąpi w sumie ponad 30 artystów, w tym wokaliści Ola Turkiewicz, Grzegorz Wilk oraz chór III Wielopoziomowej Artystycznej Drużyny Harcerskiej „Szachraj”. Utwory zaprezentowane zostaną we współczesnej aranżacji i stylistyce wykorzystującej elementy muzyki klasycznej, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, reggae, punka, rapu i tech-house. Według organizatora scenariusz koncertu to hybrydą historii i sztuki.

- Sięgamy po przeróżne nurty muzyczne, jak i wydarzenia historyczne. W koncercie opowiemy nie tylko o II wojnie światowej, ale też o dzieciach walczących przy oblężeniu Głogowa w 1108 roku. O wielu wydarzeniach będziemy opowiadać przez różne charaktery. Nowe aranżacje (np. techno lub reggae-punkowe) utworów pozwalają pieśniom z XIX wieku i starszym zabrzmieć współcześnie i porwać widza – wskazywał Górski.

Koncert, którego wysłuchać będzie mogło około 600 osób zasiadających na zadaszonej widowni, odbędzie się obok plaży na Westerplatte. Rozpocznie się 1 września o godz. 19. Wstęp jest bezpłatny, konieczne jest jednak pobranie wejściówki: można to zrobić m.in. za pośrednictwem strony internetowej www.koncertniepodleglosci.pl. Koncert Niepodległości to cykliczny projekt historyczno-muzyczny realizowany od 2009 roku, m.in. w dniach 11 listopada (w Muzeum Powstania Warszawskiego) i 3 maja (na Zamku Królewskim w Warszawie). Na Westerplatte koncert z tej serii zagości po raz drugi.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji była Maja Kluczyńska.

Polskie Radio 24/kk/PAP

Rozmowa Kuluralna w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

______________________

Data emisji: 28.08.2017

Godzina emisji: 11:43