Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 05.09.2017

Pełnomocnicy i prokuratura: wezwać Tuska na proces Arabskiego

Prokuratura przyłączyła się do wniosku oskarżycieli prywatnych o przesłuchanie Donalda Tuska w procesie Tomasza Arabskiego i czterech innych urzędników kancelarii byłego premiera. Wszyscy odpowiadają za niedopełnienie obowiązków przy organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu w 2010 roku.  Rozprawę w Polskim Radiu 24 relacjonowali Ksenia Maćczak (IAR) i reporter PR24 Maciej Chmielnicki. 
Posłuchaj
  • 05.09.2017 Relacja Kseni Maćczak z procesu Tomasza Arabskiego
  • 05.09.2017 Relacja Marcina Chmielnickiego z procesu Tomasza Arabskiego
Czytaj także

We wtorek sąd przesłuchał kolejnych świadków w sprawie, między innymi urzędnika Ambasady Polskiej w Moskwie. Wobec rozbieżności w zeznaniach, mecenas Anna Mazur wniosła o wezwanie byłego premiera. Prokuratura przyłączyła się do tego wniosku. Obrona Arabskiego uznała wezwanie Tuska za niezasadne. 

Jak powiedział później pełnomocnik części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej Stefan Hambura, Donald Tusk - jego zdaniem - w tej sprawie musi zostać przesłuchany. - Myślę, że tutaj sąd nie ugnie się przed tak zwaną poprawnością polityczną i nie będzie myślał w kategoriach, by nie obciążać przewodniczącego Tuska w jego działaniach europejskich i zwyczajnie go przesłucha - powiedział mecenas Hambura. Sąd nie podjął formalnej decyzji w tej sprawie. 

Prywatny akt oskarżenia złożono w sądzie w 2014 roku, po tym jak cywilna prokuratura prawomocnie umorzyła wątek śledztwa dotyczący organizacji lotów prezydenta i premiera do Smoleńska. Oskarżyciele prywatni zarzucili Tomaszowi Arabskiemu między innymi niedopełnienie obowiązków w zakresie nadzoru i koordynacji nad zapewnieniem specjalnego transportu wojskowego dla prezydenta RP, niepoczynienie ustaleń co do statusu lotniska w Smoleńsku, które "w świetle prawa lotniczego nie było lotniskiem", a także niepoinformowanie "uprawnionych służb o znanym mu statusie tego terenu, podczas gdy status lotniska miał istotne znaczenie dla bezpieczeństwa lotu i zakresu obowiązków służb". Ponadto w prywatnym akcie oskarżenia wskazano, że Tomasz Arabski "nie zapewnił sprawnego i terminowego" obiegu dokumentów niezbędnych do prawidłowego przebiegu lotu.

Również pozostałym urzędnikom oskarżyciele zarzucili między innymi brak ustaleń w sprawie statusu lotniska, nieterminowe dostarczanie dokumentów oraz niezweryfikowanie aktualności tak zwanych kart podejścia do lotniska. Wszyscy oskarżeni zarzuty odpierają. Wskazują między innymi na odpowiedzialność Kancelarii Prezydenta za organizację lotu do Smoleńska.

Kolejna ekshumacja ofiary katastrofy smoleńskiej

We wtorek, po dwóch miesiącach przerwy, ekshumowano w Warszawie kolejną ofiarę katastrofy smoleńskiej. Prokuratura Krajowa, na prośbę rodziny, nie ujawnia o czyj grób chodzi. W sumie, począwszy od listopada 2016 r., przeprowadzono 34 ekshumacje. Następną ekshumację zaplanowano na czwartek. Z informacji PAP wynika, że czynności zostaną przeprowadzone w Lublinie.

Na początku kwietnia ubiegłego roku śledztwo smoleńskie, od zlikwidowanej prokuratury wojskowej, przejęła Prokuratura Krajowa. Już w czerwcu 2016 r. prokuratorzy poinformowali, że konieczne jest przeprowadzenie ekshumacji 83 ofiar katastrofy (wcześniej, w latach 2011-12, przeprowadzono dziewięć ekshumacji; cztery osoby zostały skremowane). Decyzję tę uzasadniano zarówno błędami w rosyjskiej dokumentacji medycznej, brakiem dokumentacji fotograficznej, jak i tym, że Rosja nie zgodziła się na przesłuchanie rosyjskich biegłych, którzy na miejscu przeprowadzali sekcję zwłok. 

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski. 

Polskie Radio 24/ip

Wszystkie audycje Północ-Południe

____________________ 

Data emisji: 05.09.2017

Godzina emisji: 12:06