Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 13.09.2017

"Paweł Adamowicz na pewno nie poda się do dymisji"

W najnowszym sondażu Kantar Public dla Polskiego Radia 24 pytaliśmy czy prezydent Gdańska powinien podać się do dymisji za wypowiedzi o "innowacyjności twórców Amber Gold". "Tak" odpowiedziało 43 proc. badanych, natomiast na "nie| wskazało 30 proc. respondentów, a 27 proc. wstrzymało się od głosu. O prezydencie Gdańska i aferze Amber Gold mówili w audycji Debata Dnia Anna Sarzyńska (Sieci) i Marek Tejchman (Dziennik Gazeta Prawna).

Według Anny Sarzyńskiej Paweł Adamowicz na pewno nie poda się do dymisji. – Nieważne jakie fakty wyszłyby na jaw, to prezydent Gdańska, podobnie jak Hanna Gronkiewicz-Waltz w Warszawie, będzie się trzymał swojej wersji, że jest ofiarą, a nie sprawcą krzywd. Paweł Adamowicz uważa, że to w ogóle spisek i niesprawiedliwość dziejowa, że ktoś ośmiela się mu coś zarzucić. Wybory samorządowe mamy w przyszłym roku, to więc będzie szansa na zmianę – mówiła komentatorka.

Zdaniem Marka Tejchmana przesłuchanie prezydenta Adamowicza wpisuje się w polityczną logikę działania komisji. – Afera Amber Gold to historia centralnych organów państwa. Oprócz logiki instytucjonalno-prawnej, komisja ds. Amber Gold posługuje się logiką polityczną. To narzędzie, które uderza w Platformę Obywatelską, a prezydent Adamowicz jest jednym z bardziej wyrazistych polityków PO, ale w tej sytuacji jest dla niej politycznym obciążeniem – powiedział gość Polskiego Radia 24.

W badaniu Kantar Public zapytaliśmy też respondentów czy wierzą, że ludzie, którzy powierzyli swoje pieniądze Amber Gold, odzyskają swoje oszczędności. Tylko 6 proc. pytanych odpowiedziało, że "tak". Jak podkreślała Anna Sarzyńska, nie wiadomo co stało się z tymi pieniędzmi. - Ten majątek, który został zabezpieczony, zaspokaja tylko ułamek roszczeń. Byłoby prawdziwym cudem, gdyby udało się te pieniądze odkryć, odzyskać i podzielić między poszkodowanych – stwierdziła dziennikarka.

W ocenie Marka Tejchmana Amber Gold oferowało nierealne stopy zwrotu. – To nie był bank, ta instytucja nie była objęta gwarancjami. Jako społeczeństwo przechodzimy bardzo bolesną lekcję kapitalizmu. Przeszliśmy ją też na podstawie kredytów frankowych i funduszy inwestycyjnych. Boję się, że narasta nam kolejna bańka na rynku kredytów hipotecznych. Rada Polityki Pieniężnej utrzymuje bardzo niskie stopy procentowe. Za 10 lat ludzie spłacający kredyty, oprócz ryzyka walutowego, mogą się przekonać o ryzyku stopy procentowej – wskazywał publicysta.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Piotr Wąż.

Polskie Radio 24/PAP/IAR

_____________________

Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 13.09.2017

Godzina emisji: 17:08