Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 02.10.2017

"Separatyzm problemem państw, które w średniowieczu łączone były mocną ręką władcy"

- Katalonia miała politycznego pecha, że nigdy nie było dobrej kondycji do zadeklarowania swoich niepodległościowych dążności – powiedział w audycji W Gruncie Rzeczy Piotr Semka z Do Rzeczy. O tym, czym jest separatyzm i regionalizm we współczesnej Europie, mówił także dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Posłuchaj
  • 2.10.17 Piotr Semka i dr Łukasz Jasina o przyczynach istnienia separatyzmów w Europie.
Czytaj także

Jak podkreślił Piotr Semka, separatyzm jest problemem państw, które były w średniowieczu łączone mocną ręką władcy i które potem szukały sankcji dla istnienia państw o różnych narodowościach. - Dobrym przykładem jest Wielka Brytania gdzie jest Szkocja włączona siłą zbrojną – stwierdził gość.

Dodał, że w Hiszpanii tradycja zbudowania jednego silnego państwa była spowodowana ogromną siłą władców, którzy spychali muzułmanów. - Było więc założenie, że skoro oni wyzwolili Półwysep Iberyjski to oni są siłą, która tworzy państwo. Katalonia miała politycznego pecha, że nigdy nie było dobrej kondycji do zadeklarowania swoich niepodległościowych dążności – tłumaczył Semka.

Łukasz Jasina przypomniał z kolei, że każde państwo ma zasadę integralności terytorialnej, "która jest jedną z najważniejszych wypracowanych w XIX i XX w. zasad dotyczących współczesnych stosunków państwowych".

- Zasada ta coraz częściej niestety w przypadku Hiszpanii wchodzi w konflikt z zasadą samostanowienia narodów. Są one teoretycznie do pogodzenia, ale czasem nie do końca. Pozostaje więc wierzyć w to, że zgodnie z wszystkimi procedurami, państwo hiszpańskie dochowa wierności swoim przepisom prawnym – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Filip Memches.

Polskie Radio 24

_____________________

W Gruncie Rzeczy w Polskim Radio 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 2.10.17

Godzina emisji: 20:06