Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Marta Kawalec 06.10.2017

Dyrektor PISM: wizerunkowo rząd hiszpański przegrał sprawę Katalonii

Katalonia zapowiada ogłoszenie niepodległości po referendum, które według regionalnych władz daje mandat do odłączenia się od reszty Hiszpanii. O możliwych konsekwencjach katalońskiego referendum niepodległościowego, a także o wpływie sytuacji w Katalonii na Unię Europejską mówił w audycji Szukając Dziury w Całym Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Madryt, który uznał referendum za nielegalne i nieważne, twierdzi, że zrobi wszystko co w jego mocy, by utrzymać jedność kraju. Tymczasem premier Katalonii Carles Puigdemont zapewnia, że spełni swoją obietnicę ogłoszenia niepodległości. W starciach między hiszpańską policją a zwolennikami przeprowadzenia referendum rannych zostało prawie 900 osób.

Zdaniem Sławomira Dębskiego Katalończycy dążyli do tego, by obraz medialny pokazywał eskalację konfliktu. - Idea zwolenników wyjścia Katalonii z Hiszpanii była taka, że po bulwersujących starciach, zostanie ogłoszony strajk, a następnie przez parlament zostanie ogłoszona niepodległość, w oparciu o poparcie w referendum. Wizerunkowo rząd hiszpański przegrał sprawę. Policja rozpędzająca tłumy nie jest fotogeniczna – powiedział dyrektor PISM-u.

Według gościa Polskiego Radia 24 politycznie sprawa przechyla się na korzyść rządu hiszpańskiego. – Hiszpanie dużą wagę przywiązywali do reakcji rządów i instytucji europejskich. Jednoznaczna reakcja Komisji Europejskiej, stwierdzająca, że referendum było niezgodne z konstytucją Hiszpanii, a w związku z tym nielegalne wytrąca argument Katalończyków, legalizujący ich działania polityczne. KE podkreśliła, że nawet w wyniku secesji po legalnym referendum Katalonia znalazłaby się poza UE – mówił Dębski.

W ocenie dyrektora PISM-u w konflikcie nie da się powiedzieć jednoznacznie, że jedna ze stron ma rację. – Nie wystarczy ogłosić niepodległości, trzeba się ubiegać o międzynarodowe uznanie. To ważne z punktu widzenia członkostwa w międzynarodowych organizacjach i zawierania traktatów. Spór miedzy rządem hiszpańskim a władzami Katalonii toczy się o użycie terminu "naród" i "narodowość". Według Hiszpanów można mówić o narodowości katalońskiej, ale jest tylko jeden naród hiszpański – wskazywał Sławomir Dębski.

Według regionalnego rządu w niedzielnym plebiscycie zagłosowało ok. 2,3 mln osób, czyli ok. 42 proc. uprawnionych, z których 90 proc. opowiedziało się za niepodległością tego najbogatszego hiszpańskiego regionu.

Data emisji: 03.10.2017

Godzina emisji: 22:15


Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Łukasz Warzecha.

Polskie Radio 24

____________________ 

Data emisji: 26.09.17

Godzina emisji: 22:15