Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 12.10.2017

Protest głodowy lekarzy rezydentów. Komentarze

Każdy rezydent może liczyć na stopniowe podwyżki - mówił w Sejmie minister zdrowia. Zapewnił, że pod koniec 2021 roku będą oni zarabiać o ponad 2 tysięcy złotych więcej niż obecna pensja minimalna, na jaką może liczyć rezydent. W czwartek Konstanty Radziwiłł przedstawia informację w sprawie protestu głodowego lekarzy rezydentów, trwającego od 2 października. O proteście rezydentów mówili w Polskim Radiu 24 publicysta „Sieci” Marek Król, dr Jerzy Gryglewicz ekspert ds. zarządzania służbą zdrowia z Uczelni Łazarskiego i Stanisław Maksymowicz z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Posłuchaj
  • 12.10.17 Stanisław Maksymowicz z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego
  • 12.10.2017 komentarz Jerzego Gryglewicza
  • 12.10.2017 komentarz Marka Króla
Czytaj także

Około 20 lekarzy rezydentów od 2 października prowadzi głodówkę w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Strajkujący domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

Zdaniem Marka Króla w Polsce jest zbyt mało lekarzy. – Rezydenci i premier paradoksalnie mają rację, że środki finansowe na ochronę zdrowia są zbyt niskie. Rezydenci wyraźnie wskazują, że mamy niski procent PKB na ochronie zdrowia przy starzejącym się społeczeństwie. Problemem jest też bardzo mała ilość lekarzy specjalistów, mamy najniższy wskaźnik w Europie lekarzy na tysiąc mieszkańców. Pani premier zapowiedziała, że sprawa będzie rozwiązana do grudnia, a rezydenci oczekują szybszych działań – powiedział komentator.

Według dra Jerzego Gryglewicza trudno będzie w krótkim czasie osiągnąć porozumienie w tym sporze. – Powodem tego sporu są nie tylko wynagrodzenia medyków, ale całość polityki rządu w ochronie zdrowia. Mamy najmniej lekarzy w Unii – tylko 2 na 1000 osób. Propozycja podwyżek ministra zdrowia nie obejmuje tych, co protestują. Zjawisko migracji lekarzy i personelu medycznego jest tendencją ogólnoświatowa. Trzeba stworzyć mechanizmy państwowe, które zachęcałyby lekarzy do pozostawania w kraju – mówił ekspert.

Stanisław Maksymowicz podkreślał na naszej antenie, że rezydenci, oprócz wykonywania swoich zadań, nadal muszą pogłębiać swoją wiedzę. To wymaga od nich m.in. nakładów finansowych. – Każde dodatkowe szkolenie rezydent musi opłacać z własnej kieszeni. Tych wydatków jest sporo – wskazywał gość PR24. Ekspert zaznaczył przy tym, że proponowana przez rząd podwyżka wynagrodzeń dla rezydentów, realizowana w latach 2018-2021, może być niesatysfakcjonująca dla młodych lekarzy, gdyż wielu z obecnie protestujących do tego czasu już zakończy rezydenturę. 

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

Data emisji: 12.10.2017

Godzina emisji: 11:12 i 11:42