Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 19.10.2017

Sondaż dla PR24: 62 proc. Polaków uważa, że lekarze mają prawo protestować

„IIe powinni zarabiać lekarze rezydenci i  czy mają oni prawo do strajku głodowego?” - takie pytania zadano Polakom w sondażu wykonanym przez Kantar Public na zamówienie Polskiego Radia 24. Polacy zdecydowanie opowiedzieli się za formą obecnego protestu. 62 proc. badanych uważa, że lekarze mają prawo prowadzić protest głodowy, 28 proc. ma zdanie przeciwne, a 10 proc. Polaków nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie. O sondażu mówił w audycji Północ-Południe Mariusz Gujski („z-ca red. naczelnego czasopisma „Służba Zdrowia”). Sprawę komentował też w PR24 dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.
Warszawa, 18.10.2017. Rezydenci prowadzący protest głodowy w warszawskim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym od 17 dni, musieli zmienić miejsce protestu, 18 bm. Z powodu zagrożenia epidemiologicznego lekarze przenieśli się do korytarzy części administracyjnej szpitala. Wcześniej protestowali w holu, zaraz przy wejściu do placówki.Warszawa, 18.10.2017. Rezydenci prowadzący protest głodowy w warszawskim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym od 17 dni, musieli zmienić miejsce protestu, 18 bm. Z powodu zagrożenia epidemiologicznego lekarze przenieśli się do korytarzy części administracyjnej szpitala. Wcześniej protestowali w holu, zaraz przy wejściu do placówki.PAP/Tomasz Gzell
Posłuchaj
  • 19.10.17 Północ-południe
  • 19.10.2017 Mariusz Gujski: „Po skończeniu studiów i stażu młodzi ludzie dostają na rękę 2200 złotych miesięcznie”.
  • 19.10.2017 dr Michał Sutkowski: „Nie da się w systemie, który generuje 4,7 proc. PKB zarabiać dobrze”.
Czytaj także

Badani przychylają się też do postulatów lekarzy rezydentów o podwyżkach. 26 proc. respondentów uważa, że powinni zarabiać średnią krajową, 25 proc. twierdzi, że powinna to być kwota pomiędzy średnią a dwoma średnimi krajowymi. 18 proc. jest zdania, że lekarze rezydenci zarabiają odpowiednio i nie trzeba zmieniać wysokości ich zarobków. 15 proc. obywateli uważa, że lekarze powinni zarabiać więcej niż dwukrotna średnia krajowa. 16 proc. nie ma w tej sprawie zdania. Zdaniem Mariusza Gujskiego trzeba zastanowić się nad redystrybucją budżetu, ponieważ chodzi o nasze zdrowie i życie

- Zastanawia mnie dlaczego w pewnym momencie politykom i społeczeństwu zaczyna brakować rozsądku. Na uniwersytety medyczne dostaje się elita młodzieży. Wykształcenie młodego lekarza jest bardzo drogie. Po skończeniu studiów i stażu młodzi ludzie dostają na rękę 2200 złotych miesięcznie, a maksymalnie 2600 zł. Do tego brakuje lekarzy, mamy tylko 2 medyków na 1000 mieszkańców, to najniższy wskaźnik w Europie. Jeśli lekarze pracują dużo więcej niż powinni, to istnieje niebezpieczeństwa dla zdrowia lekarzy, a przede wszystkim pacjentów – powiedział ekspert.

Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, protest rezydentów zaczął się rok temu. - Wtedy grupa lekarzy rezydentów przyjechała do Warszawy, gdzie przeszli od Ministerstwa Zdrowia przed Kancelarię Rady Ministrów. Niestety, historia uczy, że takie symboliczne protesty są ignorowane przez władze. Na dzisiaj jeszcze protest środowisk medycznych nie eskalował. Za obecną sytuację odpowiadają wszystkie rządy po 1989 roku. Szkoda, że politycy chowają głowę w piasek i dopiero, gdy zaczynają się protesty, to rozpoczynają się rozmowy.– mówił Gujski.

Do 2025 roku nakłady na służbę zdrowia mają wzrosnąć do 6 procent PKB. Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy w tej sprawie - poinformował minister Henryk Kowalczyk - szef Komitetu Stałego.Wzrost nakładów na służbę zdrowia ma następować stopniowo od przyszłego roku.

W ocenie Michała Sutkowskiego decyzja Ministerstwa Zdrowia to ważna zmiana. – Żaden rząd nie powiedział wcześniej, że wiązane są środki na wydatki zdrowotne z koniunkturą. Pokazano wzrost wydatków na służbę zdrowia, ponieważ w systemie środków jest za mało. Od wielu lat słyszeliśmy, że powinna się poprawić efektywność i wydajność rodzielania wydatków, ale przede wszystkim powinien się poprawić poziom finansowania – przekonywał gość Polskiego Radia 24.
Według lekarza większość pracowników ochrony zdrowia zarabia bardzo mało. – Dotyczy to lekarzy, pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych. Nie da się w systemie, który generuje 4,7 proc. PKB zarabiać dobrze. Powinno być lepiej, gdy będzie to 6 proc. PKB. Przez wiele lat poziom finansowania był niski, na poziomie Rumunii i krajów bałtyckich. Dzisiaj rezydenci zarabiają zdecydowanie za mało, około 0,8 średniej krajowej brutto. Rezydenci to w pełni wykwalifikowani pracownicy – wskazywał dr Sutkowski.

„Do końca tygodnia mają się otworzyć punkty protestu głodowego w Łodzi, Gdańsku, Krakowie i Lesznie” - poinformowali w środę protestujący rezydenci. Powtórzyli, że nie będą uczestniczyć w zespole powołanym przez MZ, ale zgodziliby się na zespół „w mniejszym składzie, bardzo merytoryczny"”.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

_______________________

Wszystkie audycje Północ-Południe

Data emisji: 19.10.2017

Godzina emisji: 12:45