Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 26.11.2017

"Polacy, jako jedyny naród na świecie, ponosili odpowiedzialność za pomoc Żydom"

W Kaplicy Pamięci Męczenników Polskich w Toruniu, z udziałem przedstawicieli polskich i izraelskich władz państwowych, odbyła się Międzynarodowa Konferencja "Pamięć i Nadzieja". Poświęcona była postawom Polaków, którzy z narażeniem własnego życia i swoich rodzin ratowali Żydów w czasie drugiej wojny światowej. O tych, którzy stawali w obronie bliźnich mówił w magazynie Północ-Południe historyk dr Piotr Dmitrowicz.
Premier Beata Szydło przemawia podczas konferencji w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła I w Toruń, 26 bm.Premier Beata Szydło przemawia podczas konferencji w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła I w Toruń, 26 bm.PAP/Tytus Żmijewski
Posłuchaj
  • 26.11.17 Północ-Południe
Czytaj także

Konferencję poprzedziła msza święta sprawowana w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i świętego Jana Pawła II. Uczestników obrad powitał kustosz tego miejsca, ojciec Andrzej Laskosz.

Dr Piotr Dmitrowicz przyznał, że tego typu wydarzenia powinny odbywać się już od wielu lat, by przypominać o wkładzie Polaków w ratowanie Żydów przed okropnościami Holocaustu. Tym bardziej, że żyjemy w rzeczywistości, w której co chwila padają stwierdzenia o polskich obozach koncentracyjnych lub o tym, że to Polacy byli nazistami i faszystami.

Świadkowie Holokaustu - czytaj więcej

– Wszelkie tego typu inicjatywy powinny być jak najczęściej organizowane, by mówić światu o tym, że to właśnie Polacy, jako jedyny naród na świecie, ponosili odpowiedzialność za pomoc Żydom i że groziła im za to kara śmierci. Trzeba pamiętać, że zaangażowanych w ratowanie prześladowanych przez Niemców ludzi było tysiące naszych rodaków. Na ten temat musimy mówić głośno i wyraźnie. Bardzo cieszę się z tego, że taka konferencja miała miejsce – powiedział rozmówca Polskiego Radia 24.

Organizatorami konferencji byli działający przy Fundacji Lux Veritatis Instytut imienia świętego Jana Pawła II "Pamięć i Tożsamość" oraz Fundacja From The Depths.

Ponadto w audycji rozmowa z dr. Andrzejem Anuszem. Politolog odniósł się do najważniejszych politycznych wydarzeń weekendu: zmiany na stanowisku przewodniczącego Nowoczesnej, relacji prezydenta z ministrem obrony narodowej oraz do nowego sondażu poparcia dla partii politycznych.

W części informacyjnej magazynu m.in. o obchodach 187. rocznicy wybuchu powstania listopadowego, zbiórce darów w ramach akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”, rozpoczynającej się 4-dniowej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Wietnamie, a także o przygotowaniach blisko 2 tys. osób do wyprawy w Himalaje z okazji przyszłorocznej 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.   

Nie zabrakło również najciekawszych wiadomości ze sportowych aren. Przedstawiła je Dariusz Matyja.

Audycję „Północ-Południe” prowadził Mateusz Drozda.

IAR/Polskie Radio 24/db

____________________ 

Wszystkie audycje Północ-Południe

Godzina emisji: 21:06

Data emisji: 26.11.17