Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 29.11.2017

Nord Stream 2. "Politycy muszą patrzeć szerzej na konsekwencje"

Większość europosłów z komisji przemysłu, badań i energii popiera zmiany w unijnych przepisach, które utrudnią realizację Nord Stream 2. Przeciwko budowie drugiej magistrali Gazociągu Północnego protestuje od lat m.in. Polska, która mówi o zagrożeniu dla bezpieczeństwa energetycznego. W audycji Spojrzenie na Wschód rozmowa z Arturem Ciechanowiczem z Ośrodka Studiów Wschodnich i Wojciechem Jakóbikiem z BiznesAlert.

Na ostatnim posiedzeniu parlamentarnej komisji odbyła się pierwsza dyskusja na temat nowelizacji dyrektywy gazowej. Chodzi o doprecyzowanie zapisów, by obejmowały one wszystkie gazociągi, także te importowe, łącznie z drogą morską. Objęcie Nord Stream 2 w całości unijnym prawem utrudniłoby realizację tej inwestycji.

– Państwa zaangażowane w projekt wolałyby postawić na bilateralne relacje w kontekście tego projektu. Ich zdaniem to przedsięwzięcie czysto biznesowe – wskazywał w PR24 Wojciech Jakóbik. – Z punktu widzenia europejskich firm, które dofinansowują projekt, to może być rzeczywiście projekt o wymiarze wyłącznie ekonomicznym. Jednak politycy, którzy tworzą regulacje, muszą patrzeć szerzej na konsekwencje, aniżeli jedynie na zysk pochodzący z zakupu taniego gazu z Rosji – dodawał ekspert.

– Niemiecka polityka w ostatnich tygodniach jest mało przewidywalna. Ale jednej rzeczy możemy być niemal pewni. Berlin nie zmieni swojego stanowiska ws. Nord Stream 2, narracji, polegającej na przekonywaniu, że to wyłącznie biznesowe przedsięwzięcie i rząd nie ma wpływu na negocjacje – mówił z kolei Artur Ciechanowicz. – To oczywiście jest półprawda. Świadczy o tym np. fakt, że dzień po spotkaniu w europarlamencie szef niemieckiego MSZ gości na kongresie surowcowym w Petersburgu – zaznaczył gość PR24.

Chadecy, konserwatyści, liberałowie i zieloni zapowiedzieli, że poprą zmiany w dyrektywie gazowej, które przygotowała Komisja Europejska. Zdecydowanie przeciwni byli tylko komuniści, natomiast socjaldemokraci mieli różne zdania – europoseł z Rumunii był za, przeciwko była niemiecka deputowana.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu była Maria Przełomiec.

Polskie Radio 24/IAR/zz

_____________________

Spojrzenie na wschód w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 29.11.17

Godzina emisji: 15.35