Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 11.01.2018

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Korpusem Dyplomatycznym

– Wydźwięk wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy jest taki, że chcemy wrócić do dialogu z instytucjami europejskimi. Tak to odczytuję – powiedział w Polskim Radiu 24 były wiceminister spraw zagranicznych, dr Paweł Kowal. Andrzej Duda spotkał się w czwartek, w Pałacu Prezydenckim, z ambasadorami akredytowanymi w Polsce. W swoim wystąpieniu wskazał najważniejsze, jego zdaniem, wyzwania stojące przed Unią Europejską.
Posłuchaj
  • 11.01.17 Dr Paweł Kowal, Jerzy Haszczyński i dr Ryszard Żółtaniecki o spotkaniu prezydenta z Korpusem Dyplomatycznym.
Czytaj także

– Unia Europejska musi zdecydowanie odpowiedzieć na trzy główne zagrożenia: dekompozycji, czego wyrazem jest projekt Unii dwóch prędkości, zagrożeniem politycznej dezintegracji, co pokazał Brexit, a w przyszłości grozi jej degradacja globalnej pozycji – mówił prezydent. Wyraził też przekonanie, że już dziś potrzeba zdecydowanych odpowiedzi na te zagrożenia. – Potrzebujemy mądrej i roztropnej reintegracji – podkreślił. Zaznaczył, że aby to osiągnąć, Unia Europejska potrzebuje zdolności do wewnętrznego kompromisu i pragmatycznych działań.

– Przede wszystkim wymaga przywrócenia właściwej hierarchii wartości w życiu społecznym. Nie ideologicznych i politycznych zaklęć, ale prawdziwych wartości, na których ufundowana jest wielowiekowa europejska tożsamość  mówił Andrzej Duda. W jego opinii, Europa nie jest dziełem dzisiejszych polityków a "kto myśli, że ma monopol na określenie, czym ma być Europa bez pytania o zdanie innych i uwzględniania ich racji, ten jest uzurpatorem idei europejskiej". 

 Choć prezydent nie może tego w taki sposób ująć, w mojej opinii wydźwięk jego wystąpienia jest taki, że chcemy wrócić do dialogu z instytucjami europejskimi. Przemówienie Andrzeja Dudy było bowiem przede wszystkim autoprezentacją Polski jako państwa, któremu zależy na integracji europejskiej i wysłaniu sygnału, że jednak trzeba się dogadywać – zauważył dr Paweł Kowal. Dodał, że prezydent "chce zbudować i podtrzymać swoją reputację polityka zaangażowanego w budowanie relacji w Europie Środkowej". – Andrzej Duda chce mówić nieco w imieniu instytucji państw Europy Środkowej; jak one postrzegają pewne problemy w Europie. To jest w pewnej kontrze do głównego nurtu w Unii Europejskiej, ale jest to powiedziane w sposób szalenie grzeczny i mało kontrowersyjny – wyjaśnił dr Kowal.

Przemówienie Andrzeja Dudy skomentowali także Jerzy Haszczyński z Rzeczpospolitej i były dyplomata, wykładowca Collegium Civitas dr Ryszard Żółtaniecki.

 Coroczne spotkania prezydentów z Korpusem Dyplomatycznym to uniwersalny, międzynarodowy rytuał. Tegoroczne spotkanie jest jednak zdecydowanie czymś więcej. Cała historia konfliktu czy debaty między Brukselą i Strasburgiem z jednej strony a Warszawą z drugiej, sprawiła, że Polska stała się obiektem szczególnego zainteresowania – stwierdził dr Ryszard Żółtaniecki.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Piotr Wąż.

Polskie Radio 24/PAP/pr

____________________ 

Data emisji: 11.01.17