Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 27.02.2018

Komisja ds. Amber Gold przesłuchała kolejnych funkcjonariuszy ABW

- Z przesłuchań przed komisją ds. Amber Gold wyłania się ewidentny układ przestępczy, w który zaangażowani byli najważniejsi urzędnicy w państwie, służby specjalne, prokuratura, urzędy skarbowe. Podstawowe pytanie jest takie, kto pociągał za sznurki – powiedział w audycji Północ Południe Wojciech Biedroń z Tygodnika Sieci. We wtorek komisja przesłuchała kolejnych funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Jak podkreślił Wojciech Biedroń, „podczas wtorkowego przesłuchania okazało się, że już w 2010 roku była wiedza o tym, że z Amber Gold coś jest nie tak”. - Okazało się, że w 2010 Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie wystarczyła informacja, że Marcin P. był pięciokrotnie karany, że wysokiej rangi urzędnik ministerstwa gospodarki wprost informował funkcjonariuszy, że cały ten interes był podejrzany i prawdopodobnie opierał się na przestępstwie. Prokuratura Rejonowa w Gdańsku Wrzeszczu dość sprytnie i skutecznie zamiatała tę sprawę pod dywan – mówił Biedroń.

- Mam wrażenie, że ABW w sposób bardzo sprytny od 2010 roku, jeśli nie wcześniej, prowadziła figuranta Marcina P. dyskretnie go obserwując, wiedząc na jego temat bardzo dużo, zatrzymując go dopiero wtedy, gdy przestał być potrzebny potężnym grupom interesów, prawdopodobnie również przestępczych, które za nim stały – stwierdził.

Biedroń dodał także, że przesłuchany przez prokuraturę powinien zostać syn byłego premiera, Michał Tusk.

Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. W połowie 2011 r. spółka przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych Jet Air, następnie w niemieckich OLT Germany, a pod koniec 2011 r. w liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express.

Linie OLT Express upadłość ogłosiły pod koniec lipca 2012 r. Z kolei Amber Gold ogłosiła likwidację 13 sierpnia 2012 r., a tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Według ustaleń, w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej, firma oszukała w sumie niemal 19 tys. swoich klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

W audycji mowa była także o kandydaturze Zdzisława Krasnodębskiego na  wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Mówiła o tym korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Relację z Sejmu na temat ustawy dotyczącej ustanowienia Dnia Pamięci o Polakach Ratujących Żydów przedstawił Michał Walczyk.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Małgorzata Łopińska.

Polskie Radio 24/PAP/pr

_____________________

Wszystkie audycje Północ-Południe

Data emisji: 27.02.18

Godzina emisji: 21:35