Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 18.03.2018

Lotnik z Dywizjonu 307 uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

W Buenos Aires, dzięki wspólnej inicjatywie Ambasady RP, Ogniska Polskiego i 307 Squadron Project, upamiętniono zasługi 94-letniego kpt. Antoniego Żebrowskiego. Bohaterski lotnik, z polskiego 307 Nocnego Dywizjonu Myśliwskiego Lwowskich Puchaczy, walczył w obronie brytyjskich miast w czasie II wojny światowej.
Uroczystości ku czci kpt. Antoniego ŻebrowskiegoUroczystości ku czci kpt. Antoniego Żebrowskiego Ambasada RP w Buenos Aires

Kpt. Antoni Żebrowski od 11 sierpnia 1943 roku wykonywał loty bojowe jako radionawigator. Jego załoga strąciła 3 niemieckie samoloty i przyczyniła się do uszkodzenia celów naziemnych na terenie Niemiec. Po wojnie i demobilizacji wyemigrował do Argentyny, gdzie mieszka do dzisiaj.

– Obecnie kpt. Żebrowski przebywa w domu opieki prowadzonym przez księży z polskiej misji katolickiej. Fakt, że jest bohaterem walk o brytyjskie niebo i niepodległość Polski, jakoś długo umykał uwadze. Pan Antoni jest człowiekiem niezwykle skromnym, cichym i nie podkreślającym swoich zasług. Dlatego postanowiliśmy sami przypomnieć o jego patriotyzmie oraz czynach, których dokonał w czasie II wojny światowej – wyjaśnił Marek Pernal, ambasador RP w Argentynie.

Decyzją Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Antoni Żebrowski został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystości zakończył pokaz premierowy filmu dokumentalnego o Antonim Żebrowskim zrealizowanego z inicjatywy Ambasady RP w Buenos Aires.

– Krzyż został przyznany panu Antoniemu w uznaniu jego patriotyzmu oraz wkładu w budowę dobrego imienia Polski. Jest to dla nas powód do ogromnej satysfakcji, że mogliśmy wręczyć kpt. Żebrowskiemu to odznaczenie. Była to wzruszająca chwila, nie tylko dla niego, ale również dla wszystkich pracowników polskiej ambasady i członków Ogniska Polskiego w Buenos Aires – dodał Marek Pernal.

Z ambasadorem RP w Argentynie rozmawiała Halina Ostas.

Ponadto w audycji Kamil Zalewski rozmawiał z Dariuszem Żybortem, prezesem Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą, który opowiedział o rozpoczęciu długo oczekiwanej renowacji wileńskiego Cmentarza na Rossie.

Natomiast Dawid Grygorcewicz przygotował relację z polsko-węgierskich obchodów święta narodowego na Węgrzech w rocznicę wybuchu powstania w 1848 roku.

Zaś Józefa Myszkowska, kierująca Związkiem Polaków na Krymie, wyjaśniła, dlaczego liczebność organizacji cały czas zmniejsza się.

O roli kościoła katolickiego w Iwanofrankiwsku, czyli dawnym polskim Stanisławowie na Ukrainie, mówił wikary tamtejszej parafii Remigiusz Oleniacz. Kościół to ośrodek naszej kultury i tradycji - podtrzymuje polskość na terenach w okolicach Iwanofrankiwska.

Nie zabrakło również przeglądu najważniejszych informacji polonijnych z ostatnich dni, który przygotowała Maria Furdyna.

Magazyn „Polacy w Świecie" prowadziła Edyta Poźniak.

Polskie Radio 24/db

___________________

Polacy w świecie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 17.03.2018

Godzina emisji: 17:13