Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 19.03.2018

Po spotkaniu kanclerz Merkel z premierem i prezydentem

- Niemcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że dzisiaj bez takiego silnego sojusznika jakim jest Polska nie uda się zreformować Unii Europejskiej. Jest bardzo jasny sygnał, by przede wszystkim rozmawiać o tym, co nas łączy – powiedział w audycji Północ Południe europeista dr Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. W poniedziałek kanclerz Niemiec Angela Merkel spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Andrzejem Dudą.

„Leży mi na sercu przyszłość 27 państw członkowskich UE, a nie strefy euro czy jakiejś innej grupy. Wobec sytuacji globalnej rozumiemy, że nasz głos będzie mocny, gdy będziemy mieli mocny sojusz i będziemy przedstawiać sprawy wspólnie” – powiedziała podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Morawieckim niemiecka kanclerz.

Wśród poruszanych podczas spotkania tematów był m.in. problem migracji, relacje bilateralne, przyszły budżet unijny, kwestia praworządności, wymiana handlowa i współpraca gospodarcza.

- Sądzę że efekty tych rozmów poznamy po kilku miesiącach, ale kwestią zasadniczą moim zdaniem było to, że kanclerz Niemiec dała pewien znak dla polskiego rządu, że chce z nami dyskutować o tym, jak UE w przyszłości będzie wyglądała. W polityce gesty odgrywają duże znaczenie – zauważył dr Kamil Zajączkowski.

Niemiecka kanclerz spotkała się także z prezydentem Andrzejem Dudą. Jak poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, rozmowa poświęcona była głównie „uwarunkowaniom geopolitycznym dzisiejszego świata, bezpieczeństwu naszego regionu i bezpieczeństwu całej wspólnoty euroatlantyckiej". Wśród tematów poruszonych podczas spotkania wymienił także rozwój współpracy obronnej w Europie, przyszłość UE i NATO oraz relacje ze Stanami Zjednoczonymi, m.in. w wymiarze ekonomicznym.

„Jest bardzo wielu graczy, którzy chcieliby podzielić Europę. My - jako stabilne rządy Warszawy i Berlina - powinniśmy zrobić wszystko, by Europy nikt nie podzielił - ani z zewnątrz, ani od wewnątrz” – mówił Szczerski.

W kontekście dyskusji o przyszłości Unii, szef gabinetu prezydenta akcentował kwestię tego, „jak zbudować tę przyszłość w oparciu o jedność”. „Oboje rozmówcy podkreślili rzecz bardzo istotną, tzn. jest bardzo wielu zewnętrznych graczy, którzy chcieliby podzielić Europę, jest bardzo także dużo wewnętrznego rozczarowania w ramach Europy i (takich, którzy) też chcą budować przyszłość polityczną na podziałach Europy” - relacjonował prezydencki minister.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Maria Furdyna.

Polskie Radio 24/PAP/IAR

__________________

Wszystkie audycje Północ-Południe

Data emisji: 19.03.18

Godzina emisji: 21:35