Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 28.03.2018

Zakup systemu rakietowego Patriot. Komentarz eksperta

W środę w Warszawie szef MON Mariusz Błaszczak, w obecności prezydenta, premiera i ambasadora USA, podpisał umowę zakupu systemu Patriot w ramach pierwszej fazy programu obrony powietrznej średniego zasięgu „Wisła”. O umowie na zakup systemu rakietowego Patriot mówił w audycji Północ-Południe Rafał Lesiecki z portalu Defence24.pl.

Kontrakt przewiduje dostawę dwóch baterii systemu Patriot, na które złożą się m. in. cztery sektorowe radary, cztery stanowiska kierowania walką, 16 wyrzutni, sześć stanowisk kierowania i dowodzenia, 12 radiolinii i 208 rakiet PAC-3 MSE.

„To jest ogromny krok naprzód dla całego polskiego wojska, jeżeli mówimy o budowaniu nowoczesnej, dobrze wyposażonej armii, jeżeli mówimy o modernizacji polskiej armii, to właśnie mówimy, że będziemy ją wyposażyli w tego typu uzbrojenie” - powiedział prezydent Andrzej Duda, podczas uroczystości podpisania umowy na dostawę do Polski amerykańskich zestawów obrony powietrznej Patriot.

Według Rafała Lesieckiego to duża modernizacja obrony przeciwrakietowej. – W tej chwili Wojsko Polskie nie ma zdolności do zwalczania rakiet przeciwnika. Mamy systemy obrony przeciwlotniczej, które nie są zdolne do obrony przed rakietami balistycznymi. System Patriot ma to zmienić. Polega on na tym, że równocześnie z armią amerykańską dostaniemy system dowodzenia IBCS, który jest jeszcze opracowywany. Ten system ma budowę modułową – można pod niego podłączyć dowolny radar oraz dowolny pocisk. Po zintegrowaniu można łączyć ze sobą różne systemy obrony powietrznej. Wojsko potrzebuje zmodernizować obronę powietrzną, to priorytet – mówił gość Polskiego Radia 24.

Zdaniem eksperta za wcześnie jest, by ocenić czy cena za system Patriot jest korzystna. – Trudno dać jednoznaczną odpowiedź czy cena zakupu systemu Patriot to sukces czy porażka. Pod nazwą Patriot mogą się kryć systemy, które znacząco się od siebie różnią. Kwota 10,5 mld dolarów, która się pojawiła się w listopadzie w amerykańskim Kongresie, to kwota, która jest zawsze ceną maksymalną. Potem cena w kontrakcie, który zawierany jest po negocjacjach, jest zazwyczaj o połowę niższe – powiedział Lesiecki. -  Kupujemy system „Wisła” w dwóch fazach. Druga faza ma być bardziej rozbudowana, z bogatszym offsetem. Liczba ośmiu baterii to absolutne minimum, które wynika z opracowań wojska - dodał

W audycji także prof. Radosław Rybkowski, ekspert ds. szkolnictwa wyższego z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który mówił o Konstytucji dla Nauki.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Maria Furdyna.

Polskie Radio 24/PAP/IAR

_______________________

Wszystkie audycje Północ-Południe

Data emisji: 28.03.2018

Godzina emisji: 21:37