Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Aleksandra Rybińska 02.03.2017

Google pokona mowę nienawiści w sieci? Nowy projekt ma zwalczać hejterów

W związku z gwałtownie narastającym zjawiskiem hejtowania, obrażania, umieszczania w internecie nieodpowiednich treści i fałszywych informacji, Google stworzył nowy program, który ma przeglądać wpisy i komentarze, a te uznane za toksyczne bezpowrotnie usuwać z globalnej sieci. Czy to szansa na wygraną z trollingiem?

Hejt to już codzienność?

Obraźliwe komentarze pojawiają się na różnych portalach społecznościowych, blogach, stronach i dotyczą właściwie wszystkich internautów. Według raportu podawanego przez Google 72% Amerykanów było świadkami prześladowania w sieci, a ponad połowa z nich była ofiarą prześladowania w internecie. Google podaje też, że moderatorzy przeróżnych for internetowych czasem mają trudności z zarządzaniem sekcjami komentarzy na danych stronach internetowych. Wiele stron wyłączyło zresztą możliwość komentowania choćby właśnie po to, by zaoszczędzić pracy wyznaczonym do tego osobom.

Czytaj także
Gry google.JPG
Gry ukryte w Google

W walce z mową nienawiści

Firma wyszła naprzeciw potrzebom i chcąc pomóc moderatorom, zaoferowała im program Google Perspective, który powstał we współpracy z firmą Jigsaw. System wykorzystuje w swojej pracy algorytmy sztucznej inteligencji, które pozwalają mu uczyć się na bieżąco nowych rzeczy, dzięki czemu jeszcze lepiej potrafi on walczyć z nieodpowiednimi komentarzami.

Perspective API, jak sama nazwa wskazuje (ang. API – Application Programming Interface, czyli interfejs programów użytkowych), jest usługą przeznaczoną dla programistów chcących ocenić potencjalną ''toksyczność'' komentarza. Na stronie możemy obejrzeć przykładowe wpisy (np. na temat Brexitu czy wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych) sklasyfikowane jako mniej lub bardziej toksyczne. Możemy też zrobić eksperyment i wpisać swój komentarz (na razie jeszcze tylko po angielsku), po czym sprawdzić jego szkodliwość.


Screen ze strony perspectiveapi.com


Cenne autoulepszanie

Program ma bardzo ważną cechę: ulepsza się za każdym razem, gdy znajdzie nowy przykład potencjalnie toksycznego wpisu czy też zostanie skorygowany przez ludzkich moderatorów. System ma więc coraz lepiej rozpoznawać i wyczuwać nastroje we wpisach. Wraz z rozwijającą się jego działalnością do bazy będą trafiać nowe, zgłoszone przez użytkowników komentarze. Dzięki temu system będzie dostosowywał się do nowych zjawisk związanych z trollingiem, podążając za zmianami i kolejnymi pomysłami na hejtowanie.

Czytaj także
antystresowy automat 1.jpg
Antystresowy automat. Sposób na odreagowanie?

Ostatnie poprawki?

Usługa ma być dostępna jeszcze w tym roku, a początkowo obsługiwać będzie jedynie język angielski. Programiści już mogą poprosić o wcześniejszy dostęp. Koncern w Mountain View udostępnił już pierwszą wersję Perspective AP, jednocześnie informując, że jeszcze w tym roku wypuści ulepszenia, ponieważ nie ukrywa, że system wciąż wymaga poprawek.

Zdaniem twórców mechanizmu, może on spowodować, że niektórzy internauci zdecydują się edytować swój komentarz, jeśli okaże się on zbyt nieprzyjemny.

O tym, kiedy system rozpocznie działanie na polskich stronach i jakie zwroty trafia do bazy ''toksycznych'', dowiemy się być może jeszcze w tym roku.

 

 

 

Źródła:

https://www.perspectiveapi.com

https://blog.google

 

 

 

Aleksandra Rybińska