Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Martin Ruszkiewicz 28.09.2012

Dlaczego naukowcy popełniają błędy?

O największych błędach naukowców będą rozmawiać pracownicy z Centrum Astronomicznego Polskiej Akademii Nauk podczas Festiwalu Nauki.
Pałac Staszica, siedziba kilku instytutów I Wydziału PAN, Warszawa, ul. Nowy Świat.Pałac Staszica, siedziba kilku instytutów I Wydziału PAN, Warszawa, ul. Nowy Świat.Wikipedia/harum

- Naukowcy nie są nieomylni - uważa doktor Stanisław Bajtlik z Centrum Astronomicznego Polskiej Akademii Nauk.

Astronom wspólnie ze swoim adwersarzem, profesorem Jarosławem Włodarczykiem z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk, spróbuje się zastanowić jakie są przyczyny błędów, które popełniają uczeni.

- Nie chodzi o oszustwa ani pseudonaukowców motywowanych politycznie.Chodzi nam o sprawy, które działy się w ramach metody naukowej, w solidnych instytucjach, dokonane przez uczonych, którzy mieli naukową reputację, a mimo tego zdarzały im się wielkie pomyłki - wyjaśnił.

Doktor Bajtlik zwraca uwagę, że wpadki naukowców często były dokonane przez renomowanych i doświadczonych uczonych, posługujących się uznaną metodą naukową. Zimna fuzja czy kanały na Marsie to tylko niektóre z najbardziej spektakularnych przykładów błędów.

Doktor Stanisław Bajtlik przypomina też o ubiegłorocznej wpadce naukowców z instytutu CERN.

- Rok temu uczeni z tego laboratorium ogłosili, że wysłane przez nich wiązki neutrin przemieszczały się szybciej niż światło. Winny okazał się źle umocowany kabel łączący komputer z odbiornikiem GPS - przypomniał astronom.

Debata odbędzie się w starym budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Polskie Radio jest patronem medialnym Festiwalu Nauki.

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach >>>

IAR, mr