Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Adam Kaliński 27.08.2018

Upaść będzie prościej. Przepisy do zmiany

Będą zmiany w prawie o upadłości konsumenckiej. Nowela ma przynieść ulgę 2 milionom beznadziejnie zadłużonych Polaków. Dotychczasowe prawo pozwalało sądom na wejściu odrzucać połowę wniosków o konsumenckie bankructwo. Nowe prawo ma łagodniej traktować dłużników i chronić małe firmy.

Ma być łatwiej - tak można streścić zmiany przygotowywane w resorcie sprawiedliwości. Najważniejsza z nich to objęcie upadłością wszystkich niewypłacalnych dłużników. Również tych, którzy majątek stracili z własnej winy.

No nowego?

"Ci, którzy nie mogą udźwignąć długu przez wypadki losowe, mają spłacać wierzycieli przez 3 lata - jeśli byli lekkomyślni lub zrobili to świadomie - przez 7 lat" - powiedział w radiowej Jedynce w rozmowie z Marcinem Jagiełowiczem Jan Kanthak z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Wśród zmian znajdzie się bezpłatna pomoc prawna czy możliwość natychmiastowego umorzenia długów. Nowe przepisy mają też pomóc małym przedsiębiorcom. Chodzi o ochronę przed bezdomnością.

Pułapka z rolowaniem długu

"Beznadziejnie zadłużonych jest łącznie 2 mln Polaków. Muszą oddać prawie 50 mld zł. Często upadłości da się uniknąć. Najgorsze jest rolowanie długu, czyli na przykład spłata kredytu pożyczką" - ocenił Kamil Pluskwa-Dąbrowski z Federacji Konsumentów.

W zeszłym roku do sądów w Niemczech wpłynęło 80 tysięcy wniosków o upadłość, w Wielkiej Brytanii 70 tysięcy. W Polsce 11 tysięcy. Połowę z nich odrzuciły sądy.

We wrześniu znane będą efekty konsultacji międzyresortowych w sprawie zmian w prawie upadłościowym.

Marcin Jagiełowicz, ak, NRG