Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Sylwia Mróz 19.08.2014

19 dzień walk. Generalny szturm na Stare Miasto

Mimo faktu, że najcięższa artyleria zostaje skierowana na Stare Miasto, powstańcom udaje się odeprzeć ataki - tak wyglądał 19 sierpnia 1944 roku w Warszawie.
Godzina W 1 sierpnia 1944 r. Patrol porucznika Stanisława Jankowskiego Agatona z batalionu Pięść w drodze z Woli do ŚródmieściaGodzina "W" 1 sierpnia 1944 r. Patrol porucznika Stanisława Jankowskiego "Agatona" z batalionu "Pięść" w drodze z Woli do ŚródmieściaWikimedia Commons/domena publiczna/Topory
Posłuchaj
  • 19 sierpnia 1944, audycję przygotowali: Edyta Poźniak i Witold Banach we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, czytał Robert Chojecki.
Czytaj także

Grupa Reinefartha przystępuje do generalnego szturmu na Stare Miasto, do akcji wchodzi dziesięć batalionów piechoty i dwa szturmowe bataliony saperów, wsparte dużą ilością najcięższego sprzętu oraz pociąg pancerny i kanonierkę. Mimo tej potężnej siły ognia powstańcom udaje się odeprzeć ataki we wszystkich kierunkach.
W Południowym Śródmieściu po natarciu grupy bojowej gen. Rohra powstańcy wycofują się z terenu Politechniki Warszawskiej. Oddziały Golskiego zajmują parzystą stronę przy ul. Nowakowskiego.
Z liczącej ok. 550 żołnierzy grupą odsieczy pod dowództwem mjr. Alfonsa Kotowskiego "Okonia" tylko części udało się dotrzeć z Kampinosu na Żoliborz.
W okolicach Wilanowa i Wolicy przebijają się na Sadybę oddziały z Lasów Chojnowskich i Kabat. Niepowodzeniem kończy się wspólny atak oddziałów leśnych i z Sadyby na Pałac Wilanowski. Ginie dowódca grupy z Lasów Chojnowskich ppłk Mieczysław Sokołowski "Grzymała".
Po dotarciu na Sadybę oddziałów AK z Kabat rtm. Andrzej Czaykowski "Garda" organizuje batalion AK "Ryś", którego zostaje dowódcą.
Czytaj więcej w serwisie specjalnym >>>
Powstańcze kalendarium to cykl przypominający najważniejsze wydarzenia Powstania Warszawskiego. Codziennie prezentujemy wydarzenie przełomowe dla każdego dnia walk w stolicy.
IAR, sm