Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Szałowska 27.12.2012

Dlaczego czcimy powstania przegrane?

- Powstanie wielkopolskie było jedynym wygranym powstaniem, bo połączyło elementy, których brakowało przy wszystkich pozostałych - prof. Tomasz Nałęcz. Dlaczego więc poświęca się mu najmniej uwagi?
Szturm na Prezydium Policji - śmierć Franciszka Ratajczaka w piątek 27 grudnia 1918 r. (powstanie wielkopolskie). Obraz Leona Prauzińskiego.Szturm na Prezydium Policji - śmierć Franciszka Ratajczaka w piątek 27 grudnia 1918 r. (powstanie wielkopolskie). Obraz Leona Prauzińskiego.fot. Wikimedia Commons/domena publiczna
Posłuchaj
  • To polskie zamiłowanie do cierpiętnictwa - 94. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego
Czytaj także

27 grudnia to dzień 94. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego z 1918 roku. Za koniec Powstania historycy uznają likwidację Frontu Wielkopolskiego 8 marca 1920 r., choć powstańcze zdobycze i prawo do Ziemi Wielkopolskiej dał odrodzonej Polsce traktat wersalski z 28 czerwca 1919 roku. - Bez Wielkopolski, Śląska i Pomorza bylibyśmy zupełnie innym państwem - podkreśla prof. Tomasz Nałęcz , historyk i doradca prezydenta RP.

- My czcimy powstania przegrane, powstania antyrosyjskie, a ochody związane z powstaniem wielkopolskim pozostają na poziomie lokalnym - wyjaśnia Jan Engelgard , kierownik Działu Historycznego Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Historia w Polskim Radiu >>>

Uczniowie niewiele wiedzą o powstaniu wielkopolskim. Nauczyciel historii Jacek Konik przyznaje, że w praktyce nauczania większą wagę przykłada się do powstań XIX-wiecznych i warszawskiego.

- Być może to wynika z naszego zamiłowania do cierpiętnictwa, martyrologii ... Niedługo bedziemy obchodzić 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, a przecież było ono gigantyczną klęską z punktu widzenia politycznego i narodowego. To jest irracjonalne, wszystkie narody raczej czczą zwycięstwa - dodaje Engelgard.

Co przyczyniło się do sukcesu powstania wielkopolskiego? Jak pamięta się o nim w Poznaniu i jakie dzieła kultury upamiętniają wielkopolskie wydarzenia? Posłuchaj całej relacji Izabeli Woźniak , w której wypowiada się także Marcin Wiśniewski z Muzeum powstania wielkopolskiego 1918 - 1919.

Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między 6 a 9.