Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Emilia Iwanicka 25.04.2013

Jak nie wpaść w groźną pułapkę długu

- Specjaliści od marketingu próbują przekonywać nas do kolejnych zakupów. Bo przecież zawsze można mieć lepszy sprzęt, albo szybszy samochód. Tyle, że warto przy tym pamiętać o pułapce długu – przestrzegał w "Poranku OnLine” Piotr Walski, z firmy ANG Spółdzielnia Doradców Kredytowych.
Jak nie wpaść w groźną pułapkę długuSXC
Posłuchaj
  • Piotr Walski podpowiada, jak bezpiecznie żyć na kredyt (Poranek OnLine/ Czwórka)
  • Ewelina Grygiel o statystykach dotyczących zadłużenia Polaków (Poranek OnLine/ Czwórka)
Czytaj także

Najpopularniejsze w Polsce kredyty to te hipoteczne. - Poza mieszkaniem kredyty bierzemy też na samochody, wycieczki, sprzęt, czy na prezent. Kredyty mieszkaniowe najczęściej biorą ludzie przed 30, który kupują pierwsze, małe mieszkania, w tańszych dzielnicach. A druga, największa grupa to ci "30 plus” czyli osoby, które wcześniej wynajmowały mieszkanie i wreszcie gotowi są kupić, albo ci, których mieszkanie stało się za ciasne, bo na przykład powiększyła im się rodzina – mówił gość Czwórki.

W każdym przypadku do kredytu warto się dobrze przygotować. – Czyli poczytać, spotkać się z doradcą, przeanalizować niuanse kredytu, żeby to nie było coś zupełnie obcego – podpowiada ekspert z ANG Spółdzielni Doradców Kredytowych.

Piotr Walski podkreśla też, że od kredytów można się uzależnić. – Szczególnie, że specjaliści od marketingu zastawiają na nas pułapki. Bo zawsze przecież możemy mieć lepszy sprzęt, czy szybszy samochód. Ale świadomość finansowa wśród Polaków jest coraz większa i takie zagrożenie występuje coraz rzadziej – dodał gość Czwórki.

Kiedy najlepiej brać kredyty? Jak może nas uratować przed zadłużeniem kredyt konsolidacyjny? O tym wszystkim usłyszysz w nagraniu rozmowy Justyny Dżbik z Piotrem Walskim. Zapraszamy także do wysłuchania materiału Eweliny Grygiel, która sprawdziła statystyki dotyczące zadłużenia Polaków.

Audycja powstała przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Więcej informacji znajdziesz na stronie "Bezpieczne finanse". (ei)