Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Konto Usunięte Konto Usunięte 08.07.2020

"Współpraca rządu i prezydenta". Szef MON wskazał warunki dalszej modernizacji wojska

- Współpraca rządu i prezydenta - zwierzchnika sił zbrojnych jest kluczowa dla modernizacji technicznej wojska, a przez to dla miejsc pracy w krajowym przemyśle zbrojeniowym - przekonywał w środę szef MON Mariusz Błaszczak.

- To dzięki współpracy rządu z prezydentem Rzeczypospolitej, który jest zwierzchnikiem sił zbrojnych, proces modernizacji Wojska Polskiego następuje. 2015 rok jest taką cezurą - powiedział Mariusz Błaszczak, który wziął w Radomiu udział w podpisaniu umowy na dostawę kolejnych karabinków Grot z Fabryki Broni "Łucznik".

Według Mariusza Błaszczaka warunkiem modernizacji technicznej i zwiększania liczebności wojska "jest dobra współpraca rządu z prezydentem". - To jeden z warunków podstawowych, jeżeli nie ma współpracy, jeżeli jest walka polityczna, proces modernizacji jest hamowany - przekonywał szef MON.

Czytaj więcej
Andrzej Duda w Łomży 1200 PAP.jpg
Andrzej Duda: by Polska się rozwijała, konieczne jest dobre współdziałanie między prezydentem i rządem

Dodał, że niesie to negatywne konsekwentne dla miejsc pracy. Według Mariusza Błaszczaka "ci, którzy dziś są w opozycji, nie modernizowali Wojska Polskiego, jeżeli chodzi o wyposażenie". - Współpraca między zwierzchnikiem sił zbrojnych a rządem jest kluczowa dla rozwoju zarówno lokalnych miejsc pracy, jak w przypadku Radomia, jak i dla obronności - dodał.

Czytaj także:

Wielomilionowe zamówienia

Przytaczając liczby z wykonania ubiegłorocznego budżetu obronnego, minister obrony powtórzył, że 65 proc. pieniędzy przeznaczanych na modernizację techniczną trafiło do krajowego przemysłu. Mariusz Błaszczak powiedział, na uzbrojenie wydano 13,1 mld, z tego 8,6 mld zł wyniosła wartość zamówień w polskich zakładach. Przypomniał złożone w tym roku w krajowym przemyśle zamówienia na mundury, hełmy, kolejne transportery Rosomak i samobieżne moździerze Rak.

Na mocy umowy o wartości ponad 177 mln zł wojsko otrzyma kolejnych 18 tys. sztuk karabinków MSBS Grot. Dostawy przewidziano na lata 2020-2026.

– MSBS Grot należy do najlepszej broni na świecie. Słyszałem takie opinie ze strony polskich żołnierzy. Moją ambicją jest to, żeby Wojsko Polskie wyposażone było w MSBS-y Grot jako podstawowy karabin – stwierdził minister Mariusz Błaszczak. 

– Chodzi o to żeby młodzi żołnierze nabywali nawyki związane posługiwaniem się bronią właśnie w oparciu i tę nowoczesną polską broń – MSBS Grot – a nie broń, która pochodzi z czasów komunistycznych, z arsenału sowieckiej Rosji, ona oczywiście była zmieniana potem przez lata, ale ważne jest to, żeby nowoczesna broń była na wyposażeniu Wojska Polskiego – podkreślał szef resortu obrony, przekonując, że kluczowa dla modernizacji technicznej wojska, a przez to dla miejsc pracy w krajowym przemyśle zbrojeniowym, jest współpraca rządu i prezydenta.

Unikatowa broń w swojej klasie

Pierwsze dostawy karabinków Grot na wyposażenie Sił Zbrojnych RP miały miejsce w 2017 roku. W roku 2019 zakres umowy został zwiększony poprzez podpisanie aneksów. Dotychczasowe umowy na dostawy tej broni z fabryki "Łucznik" obejmują 50,7 tys. kompletów uzbrojenia. Na mocy dotychczasowych umów na wyposażenie Sił Zbrojnych RP dostarczonych zostało 36,7 tys. sztuk karabinków GROT, pozostałe 14 tys. kompletów zostanie dostarczonych do 2022 roku.

Karabinek MSBS Grot to broń opracowana przez Fabrykę Broni "Łucznik" oraz Wojskową Akademią Techniczną. W swojej klasie jest to broń unikatowa. System umożliwia tworzenie różnych konfiguracji broni w układach kolbowych i bezkolbowych.

Modułowa budowa pozwala na tworzenie wielu rozwiązań konstrukcyjnych w oparciu o elementy bazowe, tj. zespół lufy, zespół komory zamkowej, zespół suwadła oraz szybką modyfikację broni przez użytkownika w zależności od potrzeb.

MSBS Grot charakteryzuje się wysoką ergonomią i pełnym dostosowaniem dla użytkowników prawo- i leworęcznych. Jest dopasowany do współczesnego i przyszłego pola walki. Może być pistoletem maszynowym, karabinem snajperskim, bronią osobistą załóg pojazdów pancernych oraz ręcznym karabinem maszynowym. 

 

 


 


PAP/IAR/jp/DoS/sw