Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Piotr Krupiński 20.10.2020

"To ustawa ponad politycznymi podziałami". Prezydent dziękuje premierowi za Fundusz Medyczny

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę o Funduszu Medycznym, który ma finansowo wspierać poszerzanie dostępu do nowoczesnych metod leczenia i leków zapewniających skuteczną diagnostykę oraz terapię. - Fundusz Medyczny to element dopełniający system, dzięki któremu każdy będzie miał możliwość znalezienia wsparcia, opieki i ratunku w trudnych sytuacjach - powiedział prezydent.

Ustawa gwarantuje corocznie Funduszowi wypłatę z budżetu państwa w wysokości nie niższej niż 4 mld zł, począwszy od 2021 r.

Posłuchaj
00:32 10693479_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda: dzięki Funduszowi Medycznemu - możliwość opieki i ratunku w trudnych sytuacjach (IAR)

Prezydent mówił, że Fundusz Medyczny to element "dopełniający system". - Taka jest jego rola. Po to, aby każdy miał tę potencjalną możliwość znalezienia wsparcia, opieki i ratunku w trudnych sytuacjach. Mam nadzieję, że będzie to ratunek dla dzieci, a przede wszystkim ulga dla skołatanych trudną sytuacją rodziców - podkreślił Andrzej Duda. Wskazywał również, że Fundusz Medyczny będzie funduszem ratunkowym, szczególnie ważny dla dzieci i ich rodziców.

Andrzej Duda free prezydent pl-1200.jpg
Dodatkowe 4 mld zł na inwestycje w służbę zdrowia. Prezydent podpisał ustawę o Funduszu Medycznym

- Będzie dysponował środkami, które będą mogły być przeznaczone na leczenie chorób rzadkich, będzie dysponował środkami, które będą mogły być przeznaczone w konkretnych trudnych przypadkach na wsparcie leczenia chorób onkologicznych przede wszystkim u dzieci, będzie mógł być także wykorzystany (...) w przypadkach, w których konieczne będzie realizowanie różnego rodzaju zakupów infrastrukturalnych, chociażby o charakterze interwencyjnym: czy po to, żeby kupić najnowocześniejszy sprzęt czy po to, żeby inwestować w różnego rodzaju innowacyjne rozwiązania - wyliczał prezydent.

Premier: to kamień milowy we właściwym kierunku

Premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że Fundusz Medyczny przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa Polaków, umożliwi stosowanie wielu nowych leków i procedur medycznych. - To jest krok, kamień milowy we właściwym kierunku - podkreślił szef rządu.

Premier, który wziął udział w uroczystości podpisania ustawy, przekonywał, że Fundusz Medyczny "ma służyć budowie kompetencji polskich lekarzy onkologów", którzy muszą także móc leczyć na najnowocześniejszym sprzęcie oraz korzystać z najnowszych procedur i leków.

- To stało się możliwe poprzez ogromny przyrost wydatków na służbę zdrowia - z około 77 miliardów do blisko 110 miliardów złotych w ciągu pięciu lat. Nigdy wcześniej w historii III RP takiego procentowego, kwotowego przyrostu w krótkim czasie nie udało się osiągnąć - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Minister zdrowia: Fundusz Medyczny wpisuje się w krajobraz leczenia onkologicznego

- Fundusz Medyczny na stałe wpisuje się w krajobraz leczenia onkologicznego - mówił przy okazji podpisania przez prezydenta ustawy o Funduszu Medycznym minister zdrowia Adam Niedzielski.

morawiecki 1200 pap.jpg
"Kierujemy się strategicznymi interesami Polski i Polaków". Premier o walce rządu z pandemią

Minister powiedział, że fundusz na stałe wpisuje się w krajobraz leczenia onkologicznego. Zaznaczył równocześnie, że choroby nowotworowe stają się powoli dominującą przyczyną śmierci Polaków.

Czytaj także:

- Koronawirus nie jest jedynym problemem zdrowotnym, z którym mamy do czynienia i bardzo ważne jest, by pamiętać o pozostałych problemach. Onkologia powoli staje się problemem numer jeden w Polsce. Liczba ludzi umierających na nowotwory rośnie i można powiedzieć, że powoli staje się dominującą przyczyną, bo w przypadku wielu śmierci onkologicznych jako przyczynę zgonu podawane jest zatrzymanie krążenia, co często mylnie utożsamiane jest z problemami kardiologicznymi - mówił Adam Niedzielski.

Posłuchaj
00:50 10693420_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Funduszu Medycznym (IAR)

pkr