Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Stanisław Brzeg-Wieluński 16.07.2021

Eksperci: w transformacji energetycznej dla Polski kluczowy jest czas jej realizacji

Polska energetyka jest wysokoemisyjna na tle Europy. Szansą dla nas jest przede wszystkim atom, ale także farmy wiatrowe na Bałtyku. Najważniejsze jest, aby transformacja następowała w tempie, które pozwoli dostosować całe regiony, przekwalifikować ludzi na potrzeby nowych rozwiązań - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego i dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW.

Premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefową KE zaznaczył, że celem Polski jest zagwarantowanie sobie jak najwięcej środków europejskich na transformację energetyczną, aby nie odbyła się ona jak najmniejszym kosztem dla polskiego przemysłu o polskich konsumentów.

Wiele zrobiono, ale węgiel jest obciążeniem ?

- Część kosztów transformacji Polska już poniosła, część naszego przemysłu bowiem już transformacji uległa co było wymuszone uprawnieniami do emisji, które są co jakiś czas modyfikowane. Dlatego już nie pamiętamy np. jaki wyglądały tzw. "kwaśne deszcze", jak wyglądały żółte kałuże z siarką. Jednak nadal Polska jest krajem o wysokiej emisyjności. Sięga ona nawet 800 gr. na kilowatogodzinę podczas gdy np. wen Francji jest to 360 gramów a Niemcy ok. 200 gramów. To efekt oparcia gospodarki na węglu - mówił dr Waldemar Kozioł.

Wyjaśniał, że koszty transformacji, które teraz będziemy ponosić powinny być ponoszone już wcześniej. Tymczasem dziś nie mamy energetyki jądrowej, która bardzo by nam w transformacji energetycznej pomogła.

- Oby pojawiła się jak najszybciej, bo pozwoli nam częściowo uwolnić się od opłat związanych z produkcją energii I przyczyni się do spadku cen energii dla konsumenta – mówił dr Waldemar Kozioł.

Jego zdaniem musimy też już dziś myśleć o tym, że również biomasa jest emisyjna, podobnie gaz ziemny, ale są to "elementy transformacyjne czyli przejściowe".

To wyzwanie dla całej UE

Monika Kurtek zaznaczyła, że transformacja energetyczna będzie wyzwaniem dla całej Europy. Są to ogromne koszty. Unia zapowiedziała dodatkowe rekompensaty dla gospodarstw domowych.

- Musimy podjąć wyzwanie, choć kwestią jest żeby zrobić to w sposób przewidywalny, szczególnie że do 2030 czasu jest niewiele, tym bardziej dla Polski, która produkuje energię przede wszystkim z węgla – dodała Monika Kurtek.

Goście "Rządów Pieniądza" odnieśli się również do orzeczenia TSUE w sprawie gazociągu Opal. Trybunał uznał bowiem argumentację ze skargi Polski w sprawie decyzji zwalniającej gazociąg OPAL z niektórych przepisów tzw. Trzeciego Pakietu Energetycznego. Wyrok kończy wieloletni spór o zasady korzystania z tego gazociągu, stanowiącego lądowe przedłużenie gazociągu Nord Stream 1.

- Orzeczenie w sprawie gazociągu Opal jest dla nas bardzo korzystne I potwierdza ono reguły europejskie, które mówią o otwartym dostępie do systemów przesyłowych - powiedział dr Waldemar Kozioł.

 

 


 


Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
20:10 Waldemar Kozioł i Monika Kurtek gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" ( Anna Grabowska PR24) Waldemar Kozioł i Monika Kurtek gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" ( Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw