Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Jarosław Krawędkowski 31.01.2022

Eksperci: nowe przepisy podatkowe budzą interpretacyjne wątpliwości, ich rozwiązanie nie będzie łatwe

Przepisy podatkowe Polskiego Ładu są w wielu punktach niejednoznaczne stąd, nawet księgowi często boją się doradzać klientom konkretne rozwiązania. Szczególnie wiele wątpliwości dotyczy rozliczeń firm i w kolejnych tygodniach na pewno będziemy mieli do czynienia z kolejnymi nowościami i wątpliwościami - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha i ekonomista Marek Zuber z Akademii WSB.
Posłuchaj
  • Przepisy podatkowe Polskiego Ładu są w wielu punktach niejednoznaczne stąd, nawet księgowi często boją się doradzać klientom konkretne rozwiązania - - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha i ekonomista Marek Zuber (Akademia WSB)./ Anna Grabowska/
Czytaj także

- Spodziewałem się dużego zamieszania jeśli chodzi o opodatkowanie firm według Polskiego Ładu i nie chodzi tu tylko o wysokość podatku. Np. przy ryczałcie wielkość podatku jest korzystniejsza, ale problem jest tu taki, że trzeba wiedzieć dość dokładnie jakie będą przychody w kolejnym roku podatkowym, a problem w firmach polega na tym, że zwykle tego nie wiedzą. Mają taką wiedzę samozatrudnieni, ale przecież ta forma pracy się za bardzo rządowi się nie podoba - powiedział Marek Zuber.

Koszty, jak je rozliczać?

Zaznaczył, że przez ostatnie trzy miesiące pojawiło się wiele informacji na temat tego, co będzie mogło być wliczane w koszty działalności.

- Zmian w tym zakresie jest podobno ponad 100. Podobno, bo księgowi twierdzą, że stale pojawia się coś nowego. Można było spodziewać się zamieszania, ale trudno było przewidzieć, że będzie ono dotyczyło najprostszej rzeczy tj. umów o pracę. Teraz sytuację komplikuje dodatkowo to, że będzie można wybrać sobie sposób rozliczenia. Albo będą to zasady z roku 2021 albo 2022 – oceniał Marek Zuber.


Posłuchaj
21:39 rządy31.01.mp3 Przepisy podatkowe Polskiego Ładu są w wielu punktach niejednoznaczne stąd, nawet księgowi często boją się doradzać klientom konkretne rozwiązania - - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha i ekonomista Marek Zuber (Akademia WSB)./ Anna Grabowska/

 

Ekonomista zastanawiał się czy także działalności gospodarcze rozliczające się na zasadach ogólnych będzie mogły dokonywać takiego wyboru. W stosunku zaś do pracowników stwierdził, że jeśli analizy tego, które regulacje byłyby dla dlatego podatnika korzystniejsze będą dokonywały służby finansowe w firmach, to będą to dodatkowe znaczne koszty dla tych firm.

Według Andrzeja Sadowskiego nie ma pewności kto będzie dokonywał wyborów. Wyraził wątpliwość czy będzie to możliwe poprzez system e-PIT który jak mówił "nie tylko się zawieszał, ale były w nim też błędy".

- Już w zeszłym roku rząd otrzymywał wiele uwag i propozycji do doradców podatkowych, organizacji gospodarczych, stowarzyszeń  księgowych i innych, którzy chcieli pomóc, aby zmiana była dobra. Jeśli zaś prawem stanie się deklaracja premiera, że możemy wybierać między systemami z tego czy innego roku to będzie to zmiana numer jeden w skali świata – mówił Andrzej Sadowski.

Jego zdaniem w Polskim Ładzie znalazły się też przepisy, które pozwolą większym firmom, nie tylko międzynarodowym korporacjom nie płacić podatku w Polsce przez najbliższą dekadę. Choć nie był to cel rządu, to jednak z analizy i wdrażania już rozmaitych schematów podatkowych wynika, że to te duże firmy "dostały gwarancję niskich podatków i stabilności prawa, co jest ważne".

Przepisy zbyt mało precyzyjne ?

Odnosząc się do sytuacji, w których obecnie księgowi radzą podatnikom by zgłaszali się do urzędów skarbowych po wiążące informacje podatkowe w sprawach związanych z Polskim Ładem, które budzą ich wątpliwość Marek Zuber stwierdził, że dzieje się tak dlatego, że "masę przepisów jest niejednoznacznych, pojawiają się nowe wprowadzające dodatkowe zamieszanie".

Według ekonomisty księgowi obawiają się rozstrzygać wątpliwości na podstawie rozporządzenia, które już jest albo ma być wydane po to, żeby wyjaśnić wątpliwości wnikające z ustawy.


Audycję prowadziła Anna Grabowska,zapraszamy do jej wysłuchania.


PR24/Anna Grabowska/jk