Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Martin Ruszkiewicz 18.04.2013

KGHM inwestuje w grafen

W ciągu pięciu lat spółka Nano Carbon, w którą zainwestował KGHM TFI, ma zacząć produkować wyroby na bazie grafenu
Model struktury grafenuModel struktury grafenuAlexanderAlUS/wikipedia

KGHM TFI inwestuje w innowacyjne technologie. Fundusz przejął 49 proc udziałów w utworzonej przez Agencję Rozwoju Przemysłu spółce Nano Carbon. Zajmuje się ona badaniami nad grafenem oraz wprowadzeniem na rynek produktów z tą formą węgla - poinformowała ARP.

Spółka zostanie dekapitalizowana kwotą 14 mln zł. Pieniądze mają być przeznaczone na badania i wdrożenie produktów wykorzystujących unikatowe właściwości grafenu.

Grafen to nietypowy materiał, określany mianem 2D, ponieważ nie ma trzeciego wymiaru. Jest to pojedyncza warstwa atomów węgla, która wykazuje niespotykane właściwości mechanicznie i fizyczne. Grafen charakteryzuje się niskim ciężarem właściwym, dużą elastycznością i wytrzymałością, wysokim przewodnictwem elektrycznym i cieplnym. Materiał został wynaleziony w 2004 r. przez rosyjsko-brytyjską grupę fizyków.
W ciągu pięciu lat Nano Carbon ma uruchomić przemysłową produkcję wyrobów na bazie grafenu. Znalazłyby one zastosowanie m.in. w energetyce, przemyśle maszynowym, spożywczym, medycznym czy budowlanym.
- Zainwestowaliśmy w projekt perspektywiczny pod względem technologicznym i rynkowym - podkreślił prezes ARP Wojciech Dąbrowski.
ARP poinformowała również, że spółka podpisała umowę o współpracy z Instytutem Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME). Zespół pod kierownictwem dr inż. Włodzimierza Strupińskiego z ITME w 2011 r. opracował i opatentował technologię pozwalającą na produkowanie taniego grafenu najwyższej jakości.
Nano Carbon planuje w pierwszym kwartale 2014 roku wprowadzić do obrotu handlowego kompozyty wykonane z grafenu i miedzi. Oferta będzie skierowana do klientów z segmentu naukowego i badawczego.
Spółka będzie sprzedawać gotowe wyroby grafenowe, półprodukty lub udostępniać licencje. - We współpracy z wybranymi partnerami branżowymi, spółka finansować będzie technologie i aplikacje, wykorzystujące nowe możliwości technologiczne, wynikające z nakładania grafenu na powierzchnie metaliczne, zwłaszcza miedziane - wyjaśniono w komunikacie.
Prezes KGHM TFI SA Marcin Chmielewski dodał, że strategia Grupy KGHM Polska Miedź zakłada nie tylko inwestowanie w sektor wydobywczy, ale także poszukiwanie możliwości wykorzystania pierwiastków i metali w innowacyjnych technologiach przemysłowych. - Projekt grafenowy, realizowany wspólnie z ARP, świetnie wpisuje się w to założenie. Dzięki aliansowi z ITME mamy silne atuty w światowej rywalizacji na rozwijanie i patentowanie nowych zastosowań rynkowych grafenu - zaznaczył Chmielewski.
Jego zdaniem wartość tego rynku w najbliższych latach sięgnie setek milionów dolarów.
PAP, bk