Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Beata Krowicka 07.08.2013

Liczba pszczół w Polsce spadła o 20 proc. Ceny żywności mogą pójść w górę

W czwartek w całej Polsce jest obchodzony Wielki Dzień Pszczół. Ich liczba systematycznie spada, a odgrywają one wielką rolę w produkcji żywności.
Liczba pszczół w Polsce spadła o 20 proc. Ceny żywności mogą pójść w góręGlow Images/East News

- Regres rozwoju rodzin pszczelich jest zauważalny od wielu, wielu lat. My mieliśmy kiedyś 2,5 mln rodzin pszczelich, a teraz mamy ich blisko milion - mówi Robert Pilchowski, pszczelarz z Puszczy Kampinoskiej.

Tylko od ubiegłego sezonu liczba pszczół z powodu długiej zimy bardzo zmalała.

- Szacuje się, że w tym roku w Polsce ten spadek liczby pszczół to jest o ok. 20 proc. - Katarzyna Dytrych z Fundacji Nasza Ziemia.

Ale niesprzyjające warunki klimatyczne to tylko jeden z powodów. Inne to skażenie środowiska środkami owadobójczymi, środkami ochrony roślin i pestycydami. - Ale również intensyfikacja rolnictwa. Są to też wirusy, pasożyty, które bezpośrednio pszczoły atakują - mówi Katarzyna Dytrych.

Dodaje też, że promieniowanie magnetyczne z telefonów komórkowych może zakłócać układ nawigacyjny pszczół, przez co nie mogą one wrócić do ula.

A wymieranie pszczół to bardzo poważny problem dla gospodarki.

- ONZ szacuje, że 100 gatunków uprawnych daje 90 proc. światowego pożywienia i aż 71 z tych 100 gatunków jest zapylanych i zależnych od pszczół. Łatwo sobie przekalkulować, że jeśli nie będziemy mieć pszczół, nie będziemy mieć pożywienia - wyjaśnia Dytrych.

W Chinach pojawiają się już próby ręcznego zapylania roślin, ale jest to proces bardzo kosztowny. Bez pszczół ceny żywności mogą więc bardzo znacząco pójść w górę.

bk