Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 03.10.2013

Inteligentny licznik, czyli prawdziwy rachunek za prąd

To ma być rewolucja na miarę elektryfikacji kraju – Polaków czeka wielka wymiana liczników prądu – z tradycyjnych, wykorzystywanych do prognozowania zużycia energii na liczniki inteligentne - pozwalające na bieżący odczyt i tym samym opłatę za faktycznie zużyty prąd.
Inteligentny licznik, czyli prawdziwy rachunek za prąd sxc

O tym jakie to ma znaczenie mogą świadczyć skargi użytkowników energii w domach rodzinnych i gospodarstwach domowych publikowane na wielu forach internetowych.

Sztandarowym przykładem są opisywane sytuacje, gdy użytkownik mieszkania je opuszcza, wyjeżdża na urlop, czy chociażby trafia do szpitala. Mimp, że nie używa w tym czasie odbiorników prądu, musi płacić nadal rachunki za prąd jakby w mieszkaniu mieszkał. Na tym właśnie polega magia rachunków prognozowanych – czyli wystawianych niejako na zapas, w oparciu o przestarzałe dane.

I właśnie o ta zmianę walczy Urząd Regulacji Energetyki, który chciałby aby program wymiany liczników w Polsce następował jak najszybciej. Urzad zdaje sobie jednak sprawę, że wymiana tych urządzeń w 15 mln gospodarstw musi zostać rozłożona na lata.

Koszt wymiany jednego urządzenia to k. 400 zł, czyli cała operacja to ponad 6 mld zł. Koszty te maja ponieść firmy energetyczne. Nietrudno się domyślić, że sektor, który zmaga się z wielkimi potrzebami inwestycyjnymi – związanymi z budowa nowych elektrowni czy wymiana coraz starsze i przestarzałej sieci energetycznej podchodzi do planów z rezerwą

Jakie korzyści dla odbiorcy prądu

Jak czytamy na stronach internetowych URE, po wprowadzeniu inteligentnych liczników konsument będzie płacił za faktycznie zużytą energię. Dodatkowo, odbiorca z dostępem do Internetu, w każdej chwili będzie mógł sprawdzić ile zużył jej do tej pory (wielu operatorów systemów elektroenergetycznych umożliwi swoim klientom korzystanie z takiej usługi).

Mniejsze rachunki za prąd

Fakturowanie za rzeczywiste zużycie energii elektrycznej daje możliwość lepszego planowania budżetów domowych. Przewiduje się, że nowe liczniki pozwolą odbiorcom zaoszczędzić nawet do 10% wykorzystanej dziś energii, co oznacza mniejsze rachunki i wymierne oszczędności.

Odbiorca będzie mógł śledzić, jak poszczególne urządzenia domowe wpływają na zużycie energii i podjąć decyzje o jej oszczędzaniu, np. poprzez ograniczenie korzystania z energii w godzinach, gdy jest ona najdroższa.

Będzie mniej kradzieży prądu

Ponadto, nowe liczniki w znacznym stopniu ograniczą możliwość kradzieży energii elektrycznej, dzięki zamontowaniu na stacjach transformatorowych tzw. liczników bilansujących sprzedaż.

Wzrośnie konkurencja między sprzedawcami prądu

Powszechna instalacja inteligentnych liczników umożliwi również sprzedawcom wprowadzenie ofert cenowych mierzonych poziomem zużycia energii, dostosowanych do potrzeb klientów.

Więcej o zmaganiach URE o wprowadzenie inteligentnych liczników prądu słuchaj w radiowej Jedynce w rozmowie z prezesem URE Markiem Woszczykiem.

JK