Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 28.03.2014

Powstańczy rząd odpowiada na carskie ukazy

25 marca 1864 roku Rząd Narodowy wydał odezwę do ludu polskiego, która była odpowiedzią na carskie ukazy z dnia 2 marca uwłaszczające chłopów. Czy ta odezwa do narodu nie ukazała się zbyt późno? Ponad 3 tygodnie od ogłoszenia ukazów carskich!
Artur Grottger, Cykl Polonia, IV. BitwaArtur Grottger, Cykl "Polonia", IV. Bitwa Wikipedia/domena publiczna

Wydaje się, że nie. Ukazy rosyjskie podpisał car 2 marca, ale zanim znalazły się na terenie Królestwa minęło trochę czasu. Były problemy z przetłumaczeniem tekstu na język polski, ponadto wielu oligarchów nie akceptowało postanowień (nieoficjalnie oczywiście, bo rozporządzenia carskie należało a priori akceptować).

Kronika Powstania Styczniowego - posłuchaj poprzednich odcinków >>>

Do nich należał namiestnik Królestwa Teodor Berg więc nie zależało mu, aby carska nowina trafiła do chłopów zbyt szybko. A więc skoro ukaz carski pojawił na wsi około15-20 marca, odpowiedź Rządu Narodowego trafiła w samą porę.

Ukaz carski na pewno narobił dużo złego. Rosjanie użyli go w sytuacji, kiedy nie byli pewni, jak długo  będą się męczyć militarnie z powstańcami. Zaś powstanie już dobiegało końca, chociaż trwał na stanowisku Romuald Traugutt i jego rząd. Tak przy okazji, czy Traugutt nie powinien zmienić miejsca zamieszkania, czy jego mieszkanie na Smolnej jest bezpieczne?
Kronika Powstania Styczniowego w radiowej Jedynce we wtorki po godz. 23.10 i w niedziele po godz.15.00. Autorzy: Dorota Truszczak i Andrzej Sowa.

(ag)