Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Karol Stefańczyk 17.03.2014

Potrójny blask. Księżyc spotka Marsa i Spikę

W nocy z 18 na 19 marca Księżyc zbliży się do Marsa i Spiki, najjaśniejszej gwiazdy w konstelacji Panny. Warto wtedy udać się na obserwacje.

Do ciekawej, potrójnej koniunkcji dojdzie w nocy z wtorku na środę. Najpierw, o godz. 23.11 czasu polskiego, Księżyc zbliży się na odległość 1,5 stopnia do Spiki, a następnie do Marsa - najbliżej tej planety będzie o godz. 2.07 (3 stopnie). Jak mówi dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie, na obserwacje najlepiej wyjść między północą a godziną pierwszą. Wtedy wszystkie trzy ciała znajdą się praktycznie w górowaniu, prawie 30 stopni nad południowym horyzontem.
Zdaniem Olecha z identyfikacją ciał niebieskich nie powinno być problemów: - Mars zbliża się do opozycji i jego jasność jest duża: -1,0 magnitudo. Trudno będzie pomylić go z innym ciałem, bo jest bardzo jasny i ma charakterystyczną czerwoną barwę. Spika jest wyraźnie słabsza od Marsa, ale to jedna z najjaśniejszych gwiazd na niebie: +0,98 magnitudo.

Wiosna korzystna dla Marsa

Olech podkreśla, że marzec i kwiecień to dobra pora do obserwacji Marsa. Czerwona Planeta jest wtedy w opozycji do Ziemi i jasno świeci.
- Najlepsze warunki do obserwacji planety występują podczas opozycji, czyli w momencie, gdy Słońce, Ziemia i Mars ustawią się prawie w jednej linii - wyjaśnia Olech. - Mars, nie dość, że jest wtedy blisko Ziemi, to jeszcze świeci dokładnie po przeciwnej stronie nieba niż Słońce. Opozycja od opozycji może się jednak różnić, że względu na eliptyczność orbit Ziemi i Marsa.

ks

Czytaj więcej w serwisie naukowym >>>